субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Еврогрупе: Подаци ММФ-а о грчком дугу су застарели, стање је још горе, а пред Грчком тешка будућност
Хроника

Председник Еврогрупе: Подаци ММФ-а о грчком дугу су застарели, стање је још горе, а пред Грчком тешка будућност

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Председник еврогрупе Јерун Дајселблум изјавио је данас да је најновија анализа Међународног монетарног фонда (ММФ) о реструктурирању грчког дуга заснована на застарелим подацима.

"Анализа ММФ-а о грчком дугу је заснована на застарелим подацима", рекао је он, алудирајући на јуче објављен извештај Фонда у ком се наводи да ће Европска унија можда морати да претрпи губитак од 53 милијарде евра по основу средстава које је позајмила Грчкој, преноси агенција Франс прес.

Та прогноза је заснована на циљевима за смањење грчког дуга из 2012. године, али су се економске перспективе Грчке, како наводи француска агенција, само погоршале од када је левичарска странка Сириза у јануару ступила на власт, што је смањило одрживост грчког дуга и повећало потребу за његовим реструктурирањем.

ММФ је истовремено оборио прогнозу привредног раста Грчке за ову годину на нула процената са 2,5 одсто, уз упозорење да ће званичној Атини требати најмање 50 милијарди евра додатних средстава за стабилизовање сопствених финансија у наредне три године.

Дајселблум је, такође, данас рекао да су потпуно нетачне тврдње грчког министра финансија Јаниса Варуфакиса да Грчка није далеко од постизања споразума са кредиторима.

Пред Грчком је, према његовим речима, тешка будућност, без обзира на исход референдума у недељу, а спровођење озбиљних фискалних мера је неизбежно, пренео је Ројтерс.

"Сваки политичар који каже да то неćе бити потребно, у случају заокруживања опције 'не' на референдуму, прави будалу од свог народа", казао је Дајселблум.

Грчки министар финансија Јанис Варуфакис је раније, у интервјуу за британски јавни сервис Би-Би-Си, изјавио да постоје "стопроцентне шансе" да ће Атина постићи договор са међународним кредиторима након референдума у недељу, 5. јула.

"Споразум ће бити постигнут без обзира да ли ће одговор на референдуму бити 'ДА' или 'НЕ'", рекао је Варуфакис.

"Ако победи опција 'ДА' то ће бити лош споразум, банке ће бити отворене уз лош споразум. Ако победи 'НЕ' имаćемо други споразум који ће бити одржив, у складу са предлозима који су нам упућени последњих неколико дана", каже он.

Грчки премијер је у данашњем телевизијском обраћању нацији, последњег дана кампање уочи референдума заказаног за недељу, рекао да анализа ММФ-а, према којој је грчки дуг неодржив, оправдава одлуку његове владе да одбије пакет помоћи страних кредитора који не укључује отпис дуга, пренео је Ројтерс.

"Јуче се догодило нешто што има велики политички значај. ММФ је објавио извештај о грчкој економији који представља велику победу грчке владе пошто потврђује оно што је очигледно - да је грчки дуг неодржив", истакао је Ципрас.

Анализа ММФ-а о дугу Грчке изазвала спор са Бриселом

Чланице еврозоне су безуспешно покушале да спрече Међународни монетарни фонд (ММФ) да објави тмурну анализу о терету грчког дуга, коју левичарска влада у Атини види као аргумент који оправдава њену одлуку да не прихвати пакет помоћи страних кредитора уколико он не подразумева отпис дуга, саопштили су извори упознати са ситуацијом.

У документу који је јуче објавио ММФ се наводи да грчке јавне финансије неће бити одрживе у будуćности без значајног отписа дуга, као и да ће Грчкој у наредне три године бити потребно најмање 50 милијарди евра додатних средстава како би остала ликвидна, преноси Ројтерс.

Oбјављивање документа ММФ-а "Анализа о одрживости грчког дуга" је, међутим, изазвало размирице између званичног Брисела и водећег међународног кредитора, које веć месецима тињају иза затворених врата, оцењује британска агенција.

На састанку Oдбора директора ММФ-а одржаном у среду, европске чланице су расправљале о временском термину објављивања анализе, пошто је руководство ММФ-а препоручило да то буде три дана уочи референдума у Грчкој, који може бити од пресудног значаја за будућност те државе у еврозони, навели су неименовани извори.

"Није било гласања, али су Европљани били увелико надгласани, пошто су Сједињене Америчке Државе, које имају најјачи глас у ММФ-у, биле за објављивање извештаја", додају исти извори.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер