петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник др Дејан Поповић и још четири члана Националног савета за високо образовање дали оставке незадовољни решењима у Закону о високом школству
Хроника

Председник др Дејан Поповић и још четири члана Националног савета за високо образовање дали оставке незадовољни решењима у Закону о високом школству

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. новембар 2017.

Председник Националног савета за високо образовање професор др Дејан Поповић, председник САНУ Владимир Костић и академици Владица Цветковић, Ђорђе Шијачки и Слободан Грубачић упутили су Скупштини Србије оставке на место у Националном савету за високо образовање, јер су незадовољни решењима у Закону о високом школству.

Поповић је за „Политику” рекао да су разлози за његов чин „садржани у писмима која су НСВО, Конференција универзитета Србије (КОНУС) и Српска академија наука и уметности (САНУ) слали Младену Шарчевићу, министру просвете, науке и технолошког развоја и којима су покушали да иницирају промене недавно усвојеног закона.

Овај акт, према њиховом мишљењу, проблематичан је посебно зато што умањује аутономију универзитета и академских слобода, што је видљиво, како наводе, између осталог и у предвиђеном начину формирања националног савета за високо образовање и других тела, у којима је повећано присуство представника извршне власти науштрб присуства представника универзитета.

Уместо Скупштине Србије нове чланове ће именовати Влада Србије након што институције предложе своје представнике: Министарство просвете седам, КОНУС шест, Конференција академија и високих школа два и Привредна комора два.

Према претходном законском решењу, Влада је имала седам представника, Конференција академија струковних студија два и КОНУС 12, док Привредна комора није предлагала чланове.

Национални савет за високо образовање сада има 15 чланова и може да настави да функционише, будући да још постоји кворум за рад.

Његово постојање ограничено је највише на шест месеци од дана ступања на снагу Закона о високом образовању (7. октобар 2017), па би до 7. априла 2018. требало да се формира нови састав тог тела. Тај процес дешаваће се управо према одредбама новог закона који и јесте споран за академску заједницу.

(Бета - Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер