четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председници општина на северу КиM: Слободa кретања за Еулекс, ако државни врх издејствује гаранције
Хроника

Председници општина на северу КиM: Слободa кретања за Еулекс, ако државни врх издејствује гаранције

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

Председници четири општине на северу Косова изразили су данас спремност да омогуће слободу кретања и за Еулекс, ако државни врх издејствује гаранције од те мисије да неће превозити службенике косовских институција.

У документу у који је Танјуг имао увид наводи се да су председници четири општине са севера Косова, након састанка са председником Републике Србије Борисом Тадићем, изразили спремност да у најкраћем року обезбеде слободу кретања Кфору, о чему су обавестили команданта Ерхарда Древса.

Барикаде у међувремену остају, рекао је начелник косовскомитровичког округа Раденко Недељковић, а Срби су, додао је, сада спремни да пропуштају снаге Кфора. Истих оних на којима, по речима, Недељковића, Срби остају док не добију гаранције да Еулекс неће превозити косовске чиновнике.

Лидер ЛДП Чедомир Јовановић, а придружили су му се и посланици СПО, затражио је да парламент сугерише Србима да се повуку с барикада. Он је затражио и да скупштина повуче одлуке које је донела у Декларацији 31. јула и да Србима прецизно сугерише пут "који ће осигурати живот на северу Косова и повући их са барикада на којима могу само да страдају".

Подржавајући овај захтев, посланик СПО Александар Југовић је најавио и да би на седници идуће седмице уствари требало да буде донета одлука о уклањању барикада, али и прихватању нестатусног дела Ахтисаријевог плана, што би, по његовим речима, требало да буде основ за будуће преговоре Београда, Приштине и ЕУ.

Изражавајући сумњу у то да постоји скупштинска већина која би такву одлуку изгласала, он је практично потврдио да одлуке те врсте зависе пре свега од лидера Срба са севера Косова и њихових гласноговорника у Београду.

Имена председника четири општине на северу Косова, који су представници чак три српске политичке странке, учестало се појављају у нашој јавности од краја јула, у склопу покушаја решавања кризе око царинских печата и постављених барикада близу административних прелаза Брњак и Јариње.

Представници приштинских власти, а понекад и представници међународне заједнице на Косову и поједини страначки лидери у Београду неретко им оспоравају легитимитет.

Председник општине Зубин Поток Славиша Ристић је функционер ДСС. По струци је дипломирани економиста. За председника општине Зубин Поток изабран је 2002. и потом маја 2008. Његов избор је, као и у другим општинама са српском већином, оспоравао је тадашњи шеф Унмика Јоахим Рикер.

Такав Рикеров став Ристић је 2008. окарактерисао као кршење Резолуције 1244, чиме је, сматра он, шеф Унмика изгубио право да било кога именује или разрешава.

"Унмику једино преостаје да призна изборну вољу српског народа. Према томе, он више нема мандат да било шта уради", казао је Ристић.

Председник општине Лепосавић Бранко Нинић члан је ДС, а по струци дипломирани инжењер. За председника Лепосавића изабран је приликом конституисања општинске власти у новом сазиву, јануара 2010. То је обављено после ванредних локалних избора одржаних крајем новембра и почетком децембра 2009.

Председник општине Звечан др Драгиша Миловић је руководилац ДСС. По струци је лекар-специјалиста, ортопед. Функцију председника општине обавља од 2002. Одборници су га поново изабрали јуна 2008, на основу резултата локалних избора маја те године, када су одржани избори у Србији.

Председник општине северна Косовска Митровица Крстимир Пантић функционер је СНС. За председника Скупштине општине изабран је октобра 2010, када је смењена дотадашња локална власт, коју су чинили представници демократског блока. Пантића су тада подржали његова странка, ДСС и два одборника СДПС Расима Љајића.

Према оцени лидера ЛДП, челници општина на северу Косова су "бескруплозни самопроглашени српски лидери које подржавају лицемерни и неодговорни представници већине партија у Београду.

Они су, тврди Јовановић, са 400 гласова подршке постали председници општина на северу Косова, а сада могу да уцењују седам милиона људи у Србији, али и председника државе".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер