субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Симић: Учињен корак ближе истрази о трговини органима
Хроника

Предраг Симић: Учињен корак ближе истрази о трговини органима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. мај 2011.

БЕОГРАД – Професор Факултета политичких наука Предраг Симић сматра да је учињен корак ближе истрази о трговини људским органима на Косову, али да уочи седнице Савета безбедности УН у четвртак не би требало гајити нереална очекивања.

Поводом тога што је генерални секретар УН Бан Ки-мун чланицама Савета безбедности проследио захтев Србије да то тело покрене истрагу о наводима специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову, Симић је оценио да предстоји још много корака на том плану.

Гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, Симић је рекао да не би требало гајити нереална очекивања, јер у међународној заједници, а поготову у СБ, постоји још много оних који се томе супротстављају.

Симић је рекао да не очекује да ће се у најкраћем року та истрага обавити и да је реч о „процесу који ће вероватно сачекати да се за то стекну околности”.

Симић сматра да је значајно то што је Бан Ки-мун прихватио да проследи захтев Србије и да постоје велике силе које стоје иза тога и које желе да се та истрага спроведе.

Међутим, у овом тренутку на мети тог извештаја Мартија осумњичене су челне личности Косова, а велике силе имају разлоге да буду опрезне. Има доста оних који су били спонзори независности Косова за које би оваква истрага вероватно била ударац, а у овом тренутку не виде се алтернативе тренутним властодршцима на Косову, додао је Симић.

Он сматра да је реч о истрази о осетљивим питањима, не само људских права, него права на егзистенцију и хумани третман, која задиру у низ базичних докумената УН као што су и забрана тортуре.

Ставити вето на овакав захтев било би крајње контрапродуктивно или неприхватљиво за било коју велику силу, оценио је Симић, додајући да пре мисли да ће се и даље покушавати да се цео тај случај заташка и гурне под тепих.

„Због тога ова упорна борба, у којој је ово један свакако значајан корак, је и важнија, јер постоји и жеља да се цела ствар просто скине, с обзиром да се заиста ради о врло тешким оптужбама”, рекао је он.

Симић сматра да се на седници у четвртак „неће много дешавати пред очима камера и јавности”, него да ће се борба о питању истраге о трговини људским органима на Косову водити у лобијима и дипломатским кулоарима.

(Taнјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер