субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Симић: И после 9. децембра наставити дијалог о северу Косова
Хроника

Предраг Симић: И после 9. децембра наставити дијалог о северу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. децембар 2011.

Преговори између Београда и Приштине ће морати да се наставе, а тешко је очекивати да они могу донети неку прекретницу у кратком временском року који је преостао до заседања Евопског савета, 9. децембра, изјавио је данас професор међународних односа Предраг Симић.

"Преговори ће морати да се наставе, без обзира на одлуку Европске уније о давању статуса кандидата Србији", нагласио је Симић.

Он је објаснио да су преговори Београда и Приштине изузетно сложени у ситуацији велике напетости на северу Косова и захтевају стрпљење, време и велико ангажовање свих учесника - српске, албанске стране, а пре свега Европске уније.

Симић је указао на чинејницу да је између Срба на северу Косова и Метохије и Београда дошло до прекида комуникације, што је видљиво у последњих седам, осам дана када је, како је истакао, "дошло до очигледног разлаза између представника Срба на северу Косова, пре свега председника четири општине и српског преговарача Стефановића".

Према мишљењу Симића, на прекид комуникације указује и то што су после позива председника Бориса Тадића Србима да напусте барикаде изграђене најмање три нове.

"У овом тренутку не може се предвидети на који ће се начин у наредних неколико дана развијати ситуација на Косову", казао је Симић.

Коментаришући негативан став Немачке према питању статуса кандидата за Србију, Симић је рекао да треба имати у виду да је чврст став владајуће Хришћанско-демократске уније ЦДУ-а у великој мери мотивисан растућим отпором у немачкој јавности, нарочито десним круговима, о кандидатури Србије, поготово након најновијих догадјања на северу Косова".

Остале велике земље ЕУ које подржавају кандидатуру Србије такође је везују за напредак у преговорима.

По мишљењу Симића, несумњиво најпозитивнији став дошао је управо са врха ЕУ од Штефана Филеа:

"За њих би кандатура Србије имала двоструко позитиван ефекат. Пре свега она би била подстрек и сигнал Србији и земљама региона да за њих има места у ЕУ. Поред тога, допринела би и самопоздању ЕУ која у својој кризи сигурно може наћи потврду да је она и даље релевантан фактор, тиме што земље западног Балкана, пре свега Србија, желе да постану њени чланови".

Између та три релативно различита приступа треба постићи компромис, али о томе ћемо више знати после састанка министара ЕУ у понедељак и, коначно, састанка Евопског савета 9. децембра, закључио је професор Симић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер