Хроника

Предраг Кон, Зоран Радовановић и Срђа Јанковић у „Утиску недеље“: Кон - Чини се да су избори били неповољна ситуација. Радовановић: Имате људе који не смеју да изађу и јавно кажу да је број мртвих много већи него што је званично саопштено

Штампа
недеља, 28. јун 2020.

Вечерашња емисија "Утисак недеље" окупила је епидемиологе др Зорана Радовановића и др Предрага Кона, као и имунолога др Срђу Јанковића. Морамо знати истину о тачном броју заражених и умрлих од коронавируса, а поверење у лекаре и Кризни штаб ћемо сачувати и вратити само ако дођемо до веродостојних података и то на основу медицинске документације, оценили су вечерас учесници емисије.

- Суштина је у томе да у ситуацијама какве су епидемије струка мора да наступа јединствено колико год је то могуће. Тачно је да је мене то разочарало и изненадило, пошто је ванредно стање укинуто, као да је нестао стручни део Кризног штаба. То одудара од става СЗО, од наше теорије и других земаља које кажу да се мере забрана морају елиминисати постепено. На пример, Аустрија је у почетку само дозволила отварање расадника, па онда редом. Ту нема неких подела, сви су препоручивали да треба постепено, код нас је пресечено - рекао је епидемиолог Радовановић.

На питање водитељке: "Да ли ви верујете да су др Кон и др Јанковић свесно учествовали у сакривању података и да су одлучили да су избори важнији од живота", др Радовановић је рекао да мисли да су чланови Кризног штаба били изложену притиску.

- Што се избора тиче мислим да су били притиснути, оно што је битно, академик Душан Теодоровић није жалио труда, па је констатовао да је овог пролећа требало да се одржи преко 50 избора и сви су отказани осим једног. Нисмо ми паметнији од целог света, као што смо организовали најмасовнију утакмицу на свету. Мене посебно вређа као човека, што је Ђоковић једини бренд који имамо, једино чиме можемо да се похвалимо и ми, држава је њега навукла - казао је доктор.

Гости Оље Бећковић епидемиолози др Предраг Кон и др Зоран Радовановић и имунолог Срђа Јанковић одговарали су на питање да ли је могуће да је неко фалсификовао бројеве заражених и умрлих од коронавируса у име избора и да ли има шансе да вратимо поверење у лекаре.

Међутим, епидемиолог др Кон је рекао да ниједан податак није скривен и да нису лагали јавност.

- Ово је динамична ситуација. У нашој земљи се прво отпочело са отварањем 27. априла, те смо од тад до 5. јуна имали постепено отварање. Чињеница је да су избори били неповољна ситуација у читавом периоду. Лагати не смемо. Имам два циља - што мање смртних исхода и да здравствени систем - истакао је Кон.

Епидемиолог је у емисији питао др Радовановића шта жели од њега и Кризног штаба, на шта му је он одговорио да жели истину!

- Пратио сам податке и они су били такви да се у њих могло веровати. Нисам их пратио из базе података Института "Батут". Говорим вам оно што ја знам и што је сува истина, а сува истина је оно што је објављено и што су званични подаци, на основу којих није било посебног разлога за узнемирење. Данас смо слушали доктора Драгаша из КБЦ "Земун" који је потврдио један смртни случај, фудбалера Петковића, где је пријављено да није умро од ковида, а био је позитиван - казао је епидемиолог Кон.

На конкретно питање да ли су чланови Кризног штаба лагали о епидемиолошкој ситуацији пред изборе, Кон, који је иначе члан тог штаба, рекао је да ниједан податак није скриван и негирао оптужбе да су мере пребрзо укинуте.

 “Нисам дошао да браним никога, ја на изборе нисам изашао зато што ме не интересују ни једни ни други. Имам два циља – што мање смртних исхода и да здравствени систем опстане“, рекао је Кон.

На питање зашто се онда огласио дан након избора и унемирио јавност претећом епидемиолошком ситуацијом и да ли је логично да је она почела одмах у понедељак, Кон је одговорио да је само пратио податке и то из базе Института “Батут”.

 “Говорим о ономе што знам и што је истина, а истина је оно што је ‘Батут’ објавио, то су званични подаци и на основу њих није било посебних разлога за узнемирење јавности. Уколико су лажирани што хоће неко да имплицира на основу једног текста…“, рекао је Кон мислећи на извештај БИРН-а који је објавио тростуко већи број умрлих од короне у односу на званичне податке.

 “Ако ова држава и овај народ не може да верује основним подацима који се по закону извлаче на основу изјава појединачних лекара о пријави и потврди о смрти…”, рекао је Кон, објаснивши да је та база података направљена за седам дана и да мора да се стално прати и коригује.

На питање "да ли су лагали", имунолог Срђа Јанковић је такође рекао да нису.

- Нисам лагао и подаци на којима сам базирао сва своја обраћања јавности јесу званични подаци. Због чега ви мислите да су званични подаци званични? У базу не знам како се уносе подаци. Ако је то база која може да региструје сваког пацијента по матичном броју, ако је то ексел табела у коју је неко уносио податке по свом нахођењу, како можемо да знамо да ли су то званични подаци. Ово су све само могућности. Сложићу се са обојицом да је потребно што пре доћи до истине. Званични подаци увек су они на које члан Кризног штаба мора да се ослања - казао је Јанковић.

Он се сложио са констатацијом да треба што пре доћи до истине, а до ње се може доћи, како каже, само сравњивањем свих података.

На констатацију да без обзира како је БИРН те податке протумачио они ипак постоје и да ли је могуће да је неко те податке које су лекари доставили Батуту, он влади, а влада Кризном штабу преправио, Кон је рекао да то њему није пало на памет и да не прихвата ту могућност.

Срђа Јанковић је рекао да они те податке нису проверавали, али да верују ‘Батуту’ и додао да та база није примарни извор података јер се они уносе и касније по личном нахођењу, а онда се проверавају на осову медицинске докуменатције.

На питање да ли је могуће да су се грађани ” упецали” на нешто што је ирелевантно, Зоран Радовановић је то објаснио чињеницом да су чланови Кризног штаба излазили са дијаметрално супротним ставовима, да је пристанак на политичке и друге скупове повећало оболевање и умирање од короне, али и да неповерење грађана потиче из података да је последње три недеље дневно умирала по једна особа што је статистички потпуно невероватно.

 “Имате људе који не смеју да изађу и јавно кажу да је број мртвих много већи него што се званично саопштило”,  рекао је Радовановић.

Радовановић је оценио и да је база података у “Батуту” скандалозна, а подаци бесмислени.

 “Не постоји ниједна европска земља са тако лошим подацима“, рекао је он,

Са тим се није сложио Кон који је и даље уверен да све што је у бази “Батута” потпуно одговара медицинској документацији.

 “Имам уверавања да је све ‘пешке’ проверено. То је тачна база података са пријавама смрти од заразних болести“, истакао је Кон, напомињујући и да сви који су умрли нису умрли од короне.

Према мишљењу Јанковића, разлика између 632 умрла према БИРН-у и званичних 244 јесте доста велика и да ти подаци морају да се провере, а постоји могућност и да су добијени применом две различите методологије.

На питање да ли би Кризни штаб реаговао и тражио одлагање избора да је у четвртак, добио податак да је заражено 450 људи а не око 90 као што је званично саопштено, Кон је рекао да не би тражио одлагање, али би захтевао строго поштовање мера заштите.

 “У том тренутку не би могли да се спрече избори, али месец дана пре је било могуће. Сваки озбиљан стручњак би рекао – одложите то за јесен док број новооболелих на дневном нивоу не био једноцифрен“, рекао је Радовановић.

Говорећи о председнику Републике Србије, Александру Вучићи и могућности да је позитиван на ковид-19, др Радовановић је рекао да га треба критиковати.

- Не бих сложио са Коном, Вучића бих критиковао јер је мој председник, за председницу Владе сам у шали рекао да је она жртва веровања у сопствене податке. Ближи су истини БИРН-ови подаци од званичних. Мислим да је то добра лекција за групу која се веселила и да ће то имати позитиван утисак на народ и са те стране, добро је што су се заразили - казао је епидемиолог Радовановић.

На питање када би поднео оставку, имунолог Јанковић рекао је да би је поднео исте секунде када би сазнао да је дошло до обмане података.

- Оставку бих поднео онда када оно што кажем не може више имати никакав позитиван ефекат, као и када бих схватио да је дошло до обмане података - казао је др Јанковић.

(Нова.рс, директно.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]