субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон за „Н1“: Ни у једном тренутку није било скривања података о броју заражених и умрлих; Улазимо у трећи талас епидемије, али далеко од тога да смо у пику; У четвртак ванредна седница Кризног штаба
Хроника

Предраг Кон за „Н1“: Ни у једном тренутку није било скривања података о броју заражених и умрлих; Улазимо у трећи талас епидемије, али далеко од тога да смо у пику; У четвртак ванредна седница Кризног штаба

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2020.

Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон казао је у Дану уживо на ТВ Н1 да под пуном моралном одговорношћу тврди да "ни у једном тренутку није било скривања података" о броју заражених и умрлих од ковид-19, као и да "ни у једном тренутку није било никакве скривене намере. Истиче да је јасно да улазимо у трећи талас епидемије, али да је "далеко од тога да смо у пику".

"Ми смо тек у порасту, који ће још трајати. Пред нама је добар период раста и наших покушаја да заравнимо криву. Јасно је да улазимо у трећи талас, и тренутно је Београд доминантно најбржи у том порасту", наводи Кон и додаје да се у последња три дана бележи нагли пораст броја случајева коронавируса, нарочито у главном граду, али се то за сада још не види кроз прилив пацијената у болнице.

Коментаришући најновије податке према којима је у последња 24 сата у Србији забележено више од 500 новооболелих, он каже да ситуација треба да се прати на дневном нивоу и да је стога за четвртак заказана ванредна седница Кризног штаба.

"Да ли треба да се бринемо – треба да се бринемо. Медицински део Кризног штаба последњих десетак дана је у великој бризи", наводи Кон.

На питање да ли би та забринутост могла да доведе до поновног увођења полицијског часа, он каже "најискреније речено, сутра не, али једноставно не можемо остати потпуно затворени за било какву могућност ограничења која можда буду неопходна у некој будућој перпективи".

"Да ли јесте полицијски час или није, да ли јесте ванредно стање или није, то мене не занима као епидемиолога. Мене занима да се спрече контакти", као пример наводећи да "смо успели да спречимо контакте у школама и имамо доказа за то (нема преноса вируса у самим школама)", а исти надзорни системи постоје и у биоскопима и позориштима.

На питање да поново појасни своју ранију изјаву да је до јуна био три пута већи број преминулих од пријављених смртних случајева, он каже да се ради о процени, "нико не може да тврди да је то апсолутно тачно. Ту није рачунат низ других ствари – умирања од кардиоваскуларних болести и неких других где нисмо видели вишак смртности".

"Процене и служе да откривају колики је терет ове болести, колико је она много тежа него што изгледа на први поглед. Темељна ревизија смртности која ће се радити ће дати најзначајније резултате", сматра Кон и појашњава да је морталитетна статистика метод путем којег се прати вишак смртности у односу на раније године, и да је у поменутом периоду било видно да је било више смртности него ранијих година.

"Ни у једном тренутку није било сакривања података – то могу да тврдим под моралном одговорношћу, ни у једном тренутку није било никакаве скривене намере", истиче он.

Старији од 65 година могу да се вакцинишу против грипа уз писану сагласност

На питање да прокоментарише жалбе многих грађана старијих од 65 година да за њих нема вакцине против грипа у домовима здравља, односно да их враћају кућама са образложењем да је вакцина намењена старосној доби између 18 и 65 година, Кон наводи да је "утрошена вакцина набављена из иностранства и да сада имамо само домаћу која је регистрована и потпуно безбедна за узраст од 18 до 65 година".

"То не значи да није безбедна и за старије. Свако старији од 65 година може да се вакцинише, али мора да да писану сагласност. С обзиром да је новорегистрована, биће потребно неко време да се обезбеди доступност за све узрасте", поручује Кон.

На питање да ли је у реду да се неки политичари, попут председника државе Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић често могу видети без маске и зар они не би требало да буду пример грађанима, Кон каже "најискреније и са пуном чашћу ми њих не видимо без маске, пред нама носе маске".

"Е, сад, поставља се питање да ли их лове камере када скидају маску или је нешто друго у питању", наводи он и додаје да је на Кризном штабу затражено од свих функционера да носе маске.

"На кризном штабу се носи маска, тврдим под пуном одговорношћу", истиче Кон.

Каже да се интензивно мора пратити пуњење болница, како би се правовремено реаговало.

"Арена је припремљена, привремене болнице треба да се убрзано припремају, да не би не-ковид болнице поново претварали у ковид-болнице", упозорава Кон.

Ако сви носе маске и држе дистанцу - заштита је 99 одсто

Епидемиолог и члан кризног штаба Предраг Кон апеловао је на грађане да носе маске и нагласио да уколико сви носе маске и држе дистанцу заштита је близу 99 одсто. "Уколико носи само један, заштита за њега је око 30 одсто ако остали не носе", наводи Кон.

 

Он је на свом Фејсбук профилу упутио следећу поруку:

"Мењање ставова о маскама последица су најновијих истраживања, а посебно недвосмислених разлика у успешности сузбијања пандемије тамо где се маске масовно користе у односу на земље где се не користе. Став СЗО на почетку пандемије је био да има смисла да маску користи само заражена особа како би спречила пренос инфекције. Данас се говори да уколико сви носе маске и држе дистанцу заштита је близу 99%. Уколико носи само један заштита за њега је око 30% ако остали не носе".

У Србији се последњих дана поново захуктава епидемија коронавируса.

Мандатарка за састав нове владе Ана Брнабић изјавила је да је у уторак било погоршања ситуације у вези са коронавирусом и да је више од 400 новозаражених.

Према званичним подацима, у уторак до 15 сати у Србији су преминуле још две особе од последица коронавируса, па је укупан број жртава повећан на 780, објавило је Министарство здравља на сајту цовид19.рс.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер