петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон: Увођење полицијског часа би био пораз, доношење неке нове мере је могуће у Београду; Залажем се да се маске носе и на отвореном, посебно у пешачким зонама
Хроника

Предраг Кон: Увођење полицијског часа би био пораз, доношење неке нове мере је могуће у Београду; Залажем се да се маске носе и на отвореном, посебно у пешачким зонама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. октобар 2020.

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је да за сада опција увођења полицијског часа није на дневном реду и да би евентуално доношење неке нове мере било везано за Београд где је првенствено забележен експоненцијални раст броја новозаражених.

"Још увек немамо такву попуњеност болница да би увођење полицијског часа било нешто што би било адекватно ситуацији", рекао је Кон, који је члан Кризног штаба за борбу против короне, али и додао да "имамо нагло пуњење болница".

Како је објаснио, гостујући у емисији "Фокус", "увођење полицијског часа је пораз који би показао да нема свести у томе да сами треба да успоримо вирус", додајући да се "поједници свесно не придржавају предвидјених мера и уништавају колективни напор у борби против короне".

Он је рекао да имамо повећање бројева новозаражених и експоненцијални раст првенствено у Београду, али и Крагујевцу, док у осталом делу Србије "то не изгледа баш тако".

"Ако би размишљали о било чему рестриктивном било би то везано за Београд, а за сада, како кажем, за сада полицијски час не долази у обзир", рекао је Кон.

На питање о евентуалном пооштравању мера у Београду, он је навео да се не може гледати само бројка новозаражених и новохоспитализованих, већ "свеукупно какав је однос према спровођењу мера, да ли се поправља или не и да ли имамо такву врсту контроле која то може да испрати".

Кон је рекао и да се очекује доношење правног оквира који би омогућио бољу контролу у спровођену заштитних мера, као и да "екстремно важно да их се придржавамо", пре свега у ношењу маски.

На питање о пооштравању мера, он је рекао да је "индустрија забаве једино место где нисмо успели да успоставимо надзорни систем".

Нисам за увођење ванредног стања, треба носити маске и на отвореном

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да не сматра да треба уводити ванредно стање због повећања броја заражених коронавирусом, већ да је "прво и основно" поштовати прописане мере, нарочито за ношење маски, као и да се он залаже да се маске носе и на отвореном, посебно у пешачким зонама.

Кон је за телевизију Прва изјавио да је епидемија у Београду "узела такав замах да се не може лако зауставити", али да није долазило до ширења заразе тамо где се поштовало спровођење мера.

Он је рекао да нисмо успели да у потпуности потиснемо епидемију, од њене појаве у марту, и да смо "имали тињање", које се због непоштовања мера разбуктало.

"Из дана у дан све је већи број заражених, нарочито у Београду, то мора да брине", рекао је Кон. Он је додао да се у болницама сваког дана прима све више ковид пацијената и да за сада није дошло до "заравњења криве", односно да број нових пацијената буде на истом нивоу као претходног дана.

Кон, који је и члан Републичког штаба за сузбијање епидемије коронавируса, је рекао да није примећено да се зараза ширила у позориштима и биоскопима, али да су потенцијална жаришта заразе било какви естрадни догађаји и скупови на којима се мере не поштују.

"Тамо где се понашамо како треба нема заражавања, тамо где се не поштују мере има заражавања. Онај ко са 200 људи прави неке догађаје, и то ради сваког викенда до ситних сати, он крши закон и то што би рекли, на сав глас", рекао је Кон.

Додао је да организатори таквих догађаја морају да знају да ако се неко зарази и лоше заврши "да је то кривично дело, и то не мало".

Према његовим речима, до сада нису могли да се санкционишу они који мере против епидемије не поштују јер "правни оквир није омогућавао да се та контрола прати са санкцијама".

"То није медицинска тема. До сад је урађено све што је могуће у правном оквиру који сада постоји", рекао је Кон и додао да је "прво и основно да се спроводе досадашње мере".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер