субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон: Ситуација са коронавирусом трајаће неколико година; Највећи проблем биће славе, Божић и Нова година, кад у нашу замљу традиционално дођу странци и наши грађани који живе у иностранству
Хроника

Предраг Кон: Ситуација са коронавирусом трајаће неколико година; Највећи проблем биће славе, Божић и Нова година, кад у нашу замљу традиционално дођу странци и наши грађани који живе у иностранству

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. септембар 2020.

Епидемиолог др Предраг Кон изјавио у Јутарњем програму ТВ Прве да не верује да ће се ситуација с коронавирусом ускоро смирити и да ће трајати неколико година.

Према његовим речима, тренутно је 15.000 људи који су се вратили с летовања из земаља које су означене као ризичне због ковида под надзором, а добра ствар у целом том систему је, како каже, што је међу њима нађено и ковид-позитивних људи.

"То је битно не само за сада већ и за касније јер рано откривање инфицираних и стављање у изолацију главни је вид борбе против коронавируса", рекао је Кон, а на питање има ли довољно инспектора који би могли да контролишу све те људе који су се путем портала е-здравље јавили каже да је то немогуће.

"Међутим, кроз систем који је направљен изводљиво је", рекао је он.

Нисам сигуран да се у средњим школама поштују мере

Мало је вероватно да у средњим школама нема циркулације вируса

Говорећи о ситуацији у школама у Србији, али и податку да је више оболелих регистровано у основним а не у средњим школама, Кон каже да је то невероватно. "Мало је вероватно да у средњим школама нема циркулације вируса, у односу на основне. Али то значи да или нису пријављени или да нису препознати случајеви коронавируса, а то значи да нисам сигуран и да поштују мере", казао је др Кон.

Када крене епидемја, онда одједном имамо огроман број заражених, додао је он.

Комплетан прелазак на онлајн наставу није, према његовим речима, решење, јер одмах иде питање - докле ће то трајати. "А ово ће трајати много дуже, трајаће пар година док се не разреши ова ситуација с короном, ни долазак вакцине није завршен посао", казао је Кон и рекао да је, по њему, овај систем комбиноване наставе сасвим солидно направљен.

Ипак, додао је да ћемо видети каква ће ситуација бити када почне озбиљно ширење вируса.

Хоће ли то бити трећи талас?

Ако бисмо мере стриктно спроводили, могуће је да избегнемо трећи талас, али реалност није таква

"Ако бисмо ове мере стриктно спроводили и ако тако буде стално, могуће да избегнемо трећи талас, али реалност није таква. Ја не могу да кажем да не очекујемо да у октобру дође до пораста оболерлих", каже члан Кризног штаба.

"Вирус нам непрекидно показује да не може да се спусти испод 50 новозаражених", истиче Кон, а на питање да ли онда треба додатно појачати мере, каже да не зна шта бисмо више могли да радимо, јер више од овога не може.

Велики проблем су, објашњава, славља, а на констатацију ко ће и како Србима објаснити да не смеју да славе славе, Кон је објаснио да он то тако не би рекао јер је непристојуно, али и да по том питању може да се нађе неки начин, а као пример је навео управо контролу наших грађана који су се вратили са летовања из ризичних земаља.

Такође, рекао је Кон, веома ризичан период биће прослава Божића и Нове године, када у нашу земљу, традиционално уђе већи број странаца. И тада ће, највероватније, морати да се прати свако ко уђе у земљу, објаснио је Кон.

(Б92) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер