четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон: Према мом истраживању, од марта до јуна, било је три пута више смртних случајева него што је систем прикупио и што је званично објављено
Хроника

Предраг Кон: Према мом истраживању, од марта до јуна, било је три пута више смртних случајева него што је систем прикупио и што је званично објављено

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. септембар 2020.

Епидемиолог Предраг Кон је изјавио, гостујући у Прегледу дана NewsMax Adria, да је према његовом истраживању на основу података из Градског завода за јавно здравље, од марта до јуна, било три пута више смртних случајева него што је систем прикупио и што је званично објављено, односно него што је писмено пријављено. Наводи и да је постојао и проблем у информационом систему. "Сада могу да тврдим да су подаци врло приближни и врло тачни".

Кон је рекао да је проблем компјутерски програм. "Ми никада нисмо радили по том систему, до сада никада није постојао овакав систем надзора, ми имамо нешто друго што редовно функционише, али сада је немогуће да то функционише јер сада тога има масовно и морате да се адаптирате".

Каже да се у овом случају развио информатички систем без кога епидемиолози нису могли да раде, наглашавајући да у почетку нису постојале ковид-амбуланте и да они нису могли да раде на прикупљању података - посебно јер ти подаци нису стизали, "те пријаве заразних болести - уопште нису стизале".

Кон наводи да је у свом истраживању користио морталитетну статистику и ДН2 обрасце, и податке из Градског завода за јавно здравље. Потврда о смрти има три дела - непосредни, основни и посредни узрок смрти, навео је, додајући да оне стижу после два месеца.

Оно што се непосредно објављује, оно што је у информатичком систему - то је једна ствар, а извод података из писаног система, је друга, додаје.

Кон каже да њима подаци у Градски завод стижу након два дана, а да на основу онога што је пратио - садашњи подаци који се сада виђају на сајту цовид.рс јесу врло приближни и да, што се Београда тиче, "он се уклапа у ово". "Сада могу да тврдим да су подаци врло приближни и врло тачни. Ово што се појављује један случај или не - то ћемо видети тек касније".

Наводи да је у свом истраживању - од марта до јуна - нашао 210 смртних исхода којима је уписано у потврди о смрти било написано као непосредни или основни узрок смрти ковид 19, а да је званично 118 таквих случајева званично пријављено. "Поред тога нашао сам 29 смртних случајева у том истом периоду од вирусне пнеумоније и нашао сам вишак смртности од неозначене пнеумоније - дакле, небактеријске - 102 случаја је било вишка, али не можемо да су 102 била од ковида, али један знатан број јесте", навео је.

Кон каже да кад се "укупна смртност прати из године у годину, па се пореди просек пре 2020. и у вишку смртности за читав тај период постоји 345 људи".

Само да се зна - то се дешава у свакој епидемији, додао је.

Везе ми нисмо могли имати са информатичким системом, податке нам донесу, навео је.

О школама и вечитом дербију

Не верује да ће Кризни штаб подржати да се омогући публика на вечитом дербију и да очекује да ће сви у Штабу бити против. Био би то лош корак, додао је.

Каже да вирус не само да кружи код нас у земљи, већ и улази споља.

Само у једној школи је доказано да се у школи дешавала трансмисија, а да је остало споља унесено, а да је битно да се такви случајеви открију и ставе у изолацију, навео је Кон.

Тестова има довољно и то није проблем, проблем је у томе што акутних респираторних инфекција у ово доба године има више и немамо довољно људи да толико ради, одговорио је Кон, на констатацију да је новинар Душан Чавић објашњавао како је то у његовом случају изгледало - да му дете није послато на тестирање, након што га је доктор послушао.

Систем је направљен тако да свако дете које има тегобе, иде у изолацију, и то је савет родитељима - свако дете које има повишену температуру, кашаљ и ако каже да нема укус и мирис, треба га третирати као могуће заражено, дете треба водити са повишеном температуром у ковид амбуланту, "имају они тамо сијасет начина да одлуче", рекао је.

Навео је да систем функционише, да га само треба поштовати.

 Недељник НИН је објавио да је у јулу, када се Србија суочавала са новим ударом коронавируса, урађено бар сто хиљада тестова мање него што су то показали званични подаци. Када је реч о оболелима, тај број је умањен, навели су.

"Мора да се схвати  - постоји нешто што се примењује у току самог догађаја. Ми први пут користимо један информатички систем. Тај информациони систем у једном тренутку, у једном периоду, није био довољно прецизан и не могу да тврдим зашто - дакле негде од средине јуна он није био прецизан. Испитивањем свега онога што се дешавало, јасно се видело да постоји разлика између онога што ми, на нивоу Београда, утврђујемо као случајеве и, посебно смртне случајеве. Смртни случајеви не могу прецизно да се исказују уколико не прође одређен период. Тек за два месеца враћају се назад подаци који су уписани у потврди о смрти... Сада ће да стигну ти подаци за јун. Ја сам обрадио податке до јуна месеца. До јуна месеца, најкраће да вам кажем, три пута је било више смртних случајева него што је систем, него што је писмено пријављено. То се дешава стално..."

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер