петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предизборна кампања Барака Обаме започела у Либији
Хроника

Предизборна кампања Барака Обаме започела у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. април 2011.

Повлачење САД на споредне улоге у војној кампањи западне коалиције у Либији и активизација контаката са свим странама либијског конфликта сведоче о покушајима Беле куће да избегне увлачење земље у још једну ризичну и слабо предвидиву операцију.

Када је 19. марта доношена одлука о почетку бомбардовања Либије, многима се на Западу чинило да се пуковних Гадафи неће задржати на власти. Пример Туниса и Египта дао је наду у брзо решење проблема. Тим пре што тамо чак није била потребна војна интервенција. Ипак у Либији се догађаји развијају по другом сценарију. Опозиција није успела да преузме иницијативу у своје руке, а армија Гадафија је успела да се прилагоди нападима из ваздуха и да очува више од половине свог потенцијала. На крају је прошле недеље почело трагање за некаквим либијским компромисом. При томе главни задатак савезника остаје и даље да се Гадафи уклони са власти. Ради тога чак му је била понуђена почасна дужност председника Афричког савеза.

Посматрачи виде у томе не само разочарање коалиције у резултате војних дејстава, већ и нежељу САД, или тачније администрације председника Обаме да уочи председничке трке добије у Либији још један Авганистан или Ирак. Многи у Америци још увек памте да је 2008. године Барак Обама освојио председничке изборе у многоме захваљујући критици администрације Џорџа Буша, која се уплела у непопуларне војне авантуре. Зато је сад Обами, несумњиво, корисно да се поново прикаже у улози миротворца. Између осталог и звање добитника Нобелове награде за мир га на понешто обавезује, говори директор Међународног института за политичку експертизу Јевгениј Минченко.

„Што се тиче Обаме, њему је сада принципијално важно да покаже да се САД неће уплести у још једу војну авантуру у арапској земљи. Зато је он већ изјавио своју намеру да се кандидује у другом мандату. И, наравно, нису му потребне додатне примедбе. И тако их има врло много“, каже Минченко.

Политиколозима је јасно: први ковчег са америчким војником из Либије ће поставити крст на други председнички мандат Обаме. И како би се либијски проблем вратио у политичку раван, у Триполи се упутио бивши конгресмен Курт Велдон. И мада је сам политичар изјавио да је посета приватна, јасно је да је Бела кућа у току. Једноставно, окружење Барака Обаме не жели да испољава јавно своју умешаност у преговоре. Тим пре што се исход за сада не зна. Ако Гадафи пристане да оде, ловорике миротворца ће припасти актуалном председнику САД. Ако не, онда се он увек може дистанцирати од иницијативе конгресмена у пензији. У сваком случају на предизборним митинзима Обама ће моћи, гледајући у очи бирачима, да каже да је било учињено све могуће. А Либијци су можда једноставно имали среће што се њихова политичка криза подударила са почетком предизборне трке у САД.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер