петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Православни верници славе Бадње вече; Патријарх Иринеј предводио паљење бадњака испред Храма Светог Саве
Хроника

Православни верници славе Бадње вече; Патријарх Иринеј предводио паљење бадњака испред Храма Светог Саве

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. јануар 2017.

Православни верници славе Бадње вече, припремајући се за Божић, дан рођења Исуса Христа. Патријарх Иринеј је предводио освећење и паљење бадњака испред Храма Светог Саве на Врачару. Окупљењима је поручио да се полаже свето дрво које је наговештавало онога који ће доћи – Спаситеља.

Патријарх српски Иринеј предводио је вечерас традиционално освештавање и паљење бадњака испред Храма Светог Саве, као и литургију у крипти Храма.

Патријарх је окупљењима поручио да се полаже свето дрво које је наговештавало онога који ће доћи – Спаситеља.

"Паљење бадњака је древни обичај уочи Божића, највећег празника", рекао је патријарх окупљенима честитајући им Бадњи дан и Божић.

Навео је да смо, као народ, кроз паљење бадњака чували веру.

Тај обичај који смо примили од наших предака и остављамо онима који долазе, објаснио је патријарх.

"Налажемо чврсто и јако дрво које развија велику топлоту, а све то је Божји, симбол осветљења и загревања духом светим. На овај начин изражавамо нашу веру и предање које је наслеђено", рекао је патријарх.

Освештавањем и паљењем бадњака Бадњи дан обележиле су и београдске општине Врачар, Звездара, а паљење бадњака организовано је и на Калемегдану испред Цркве Ружица...

Неколико хиљада верника Јагодине и околних села, по веома хладном времену, присуствовало је вечерас литургијама у Саборној цркви "Светих апостола Петра и Павла", "Светог архангела Михајла" и "Свете Петке Параскеве" у овом граду и церемонији паљења бадњака у портама ових цркава.

Божић, заједно са Ускрсом, представља један од највећих хришћанских празника. Припреме за њега почињу 40 дана пре 7. јануара, божићним постом, који представља прочишћење духа и тела. На овај празник, људи се у Србији поздрављају речима "Христос се роди", а отпоздрављају са "Ваистину се роди".

Бадњи дан је последњи дан поста. Тада се припрема посна вечера, за којом се окупља цела породица. Код Срба Бадњи дан прате многи симболични обичаји: сеча бадњака, уношење сламе, бацање ораха. Посебна радост за децу је "пијукање", у коме их предводи домаћица. Деца тада у круг обилазе просторију у којој се поставља посна вечера.

Сматра се да је Бадњи дан повезан са покојницима, па се на Бадње вече обедује у свечаном миру, јер се верује да се тада живима придружују и њихови преминули преци.

Срби Божић обележавају од памтивека, а бадњаком, односно божићним дрветом, у кућу се уносе срећа, здравље и напредак.

Уз дрво се дарује и жито, да би наредна година била плодна.

Божић по јулијанском календару, поред Српске цркве славе и Руска и Јерменска, један део Коптске цркве, а празнује се и на Светој Гори.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер