четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Православни верници који поштују јулијански календар данас славе Божић - празник рођења Христовог
Хроника

Православни верници који поштују јулијански календар данас славе Божић - празник рођења Христовог

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јануар 2018.

Православни верници који поштују Јулијански календар 7. јануара обележавају Божић, хришћански празник који окупља целу породицу.

Код нас најрадоснији празник обилује обичајима који трају данима пре празника и то је најсвечанији и најлепши празнични део године.

Божић се празнује као дан рођења Исуса Христа, сина Божијег. Чињеница да представља рођење новог живота сврстава га и у дечији празник, празник детињства, родитељства.

Овај празник се слави у кругу породице и траје три дана. Другог дана се обележава Сабор Пресвете Богородице, а трећи дан је посвећен архиђакону Стефану.

На Божић пре свитања, звоне сва звона у православним храмовима, пуца се из пушака и прангија и најављују се долазак празника и дани славља. Домаћин и укућани облаче свечана одела и одлазе у цркву на јутарњу Божићну литургију. После службе прво се узима нафора. У неким местима, како би се прво омрсили на дан Божића узима се парче сира и гутљај вина.

Људи се поздрављају речима „Христос се роди“, а отпоздрављају са „Ваистину се роди“. Хришћани традиционално верују да би тог дана сви који су током године били у свађи, требало да се измире и опросте једни другима нанете увреде.

Обичај је да се на сам дан Божића не иде у госте, али изузетак је положајник који је први и једини гост у кући, а он би трелало да донесе срећи, напредак, радост и љубав. Зато породице настоје да одаберу неку блиску особу која је добронамерна. Долази рано пре подне, а може бити и случајни пролазник који је тог јутра свратио у кућу. Он симболички означава Мудраце који су пратили звезду са Истока и дошли на поклоњење малом Христу. Домаћица куће послужи положајника и дарује га прикладним поклоном, а такође се сматра да је он човек који би током целе године требало да односи срећу у кућу.

Многи обичаји везани су за овај дан и они се разликују од места до места, али они који су заједнички свима су: полагање бадњака, застирање сламом, квоцање и пијукање, мешење чеснице и долазак положајника.

Да би се хришћани достојно припремили за Божић, претходи му четрдесетодневни пост и није тако строг као ускршњи пост. Божић, ма на који дан пао је мрсни дан, а трпеза је богата.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер