петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пратап Чатерџи: Демократски изгледи у арапским земљама неизвесни
Хроника

Пратап Чатерџи: Демократски изгледи у арапским земљама неизвесни

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

Да ли садашње побуне у земљама Блиског истока и Северне Африке представљају зачетак истински демократских друштава? Ту тему и улогу ислама у поменутим побунама, размотрио је члан Института за амерички прогрес и сарадник лондонског “Гардијана”, Пратап Чатерџи.

Чатерџи: “Протести, може се рећи и револуције у Тунису, Египту, Бахреину и Либији први су кораци ка стварању демократских друштава. Тим регионом су деценијама владали диктатори, који сада губе тле под ногама. Али, тешко је рећи да ли ће све те земље кренути истински демократским путем. Мада су земље као што су Узбекистан, Курдистан и Туркменистан, имале користи од распада Совјетског савеза јер су коначно постале независне, оне нису одмах постале демократске, а Узбекистан и Туркменистан су и даље под диктатурама.

Да ли ће Хосни Мубарак бити замењен демократским лидером, још није јасно, мада постоји нада да ће војни естаблишмент и обавештајне службе, као најјаче институције, успети да усмере ту земљу у демократском смеру. Другим речима, наредних пар година постојаће вакуум и такмичење разних покрета, странака, радничких покрета и самих лидера.“

Глас Америке: Како процењујете улогу ислама у могућем преображају арапских земља?

Чатерџи: „Надам се да ће ислам имати значајну улогу у преображају земаља Блиског истока и северне Африке. Ислам је у ствари кључни и саставни део живота свих грађана тих земаља, упркос разликама између шиита и сунита. Ислам остаје кључно повезујуће ткиво тог света. Сви читају Куран и сви знају помало арапски, чак ако га не говоре течно или разумеју потпуно. Због утицаја ислама и традиција у неким земљама ће можда бити теже остварити чисто секуларна демократска друштва. Као што хришћанство игра важну и позитивну улогу у САД, хиндуизам у Индији, тако се надамо да ће ислам имати позитиван утицај у развоју демократских друштава муслиманских земаља.“

Глас Америке: Како бисте проценили идеолошки и финансијски утицај Ирана у арапском свету?

Чатерџи: „Иран има важну и историјску улогу у том региону, јер у њему живи једна од највећих шиитских заједница у свету, чијих припадника има и у другим околним земљама. У економском смислу, углавном због санкција, Иран нема толико средстава колико се претпоставља у Вашингтону и не финансира Ал-Каиду и сличне организације или то чини скромно. Напети односи између САД и Ирана су изоловали ту земљу, што не иде никоме у прилог, јер се тиме стварају антагонистични блокови и савезништва који ремете здравији однос снага. У том смислу, конструктивна улога Ирана и САД и регионалних земаља била би од користи за све.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер