уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Праг: Андреј Бабиш на састанку са Милошeм Земаном одбио да у име владе одлучује о повлачењу признања Косова
Хроника

Праг: Андреј Бабиш на састанку са Милошeм Земаном одбио да у име владе одлучује о повлачењу признања Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. септембар 2019.

Чешки премијер Андреј Бабиш разговарао је на редовном неформалном састанку са председником Чешке Милошeм Земаном о идеји Земана да Чешка повуче признање Косова и саопштио је новинарима да ће о томе разговарати на састанку о координацији чешке спољне политике, јер он као премијер не може да одлучи о томе сам, у име владе.

"Решаваћемо то на састанку о координацији спољне политике. Тамо ће бити министар унутрашњих послова, министар спољних послова, председник Сената, председник Посланичког дома. То ће бити тема размене мишљења са осталим колегама из владе", казао је Бабиш новинарима након састанка са Земаном у замку Лани крај Прага.

Чешки премијер нагласио је да не може да одлучује о томе сам, као премијер у име владе, а иако је прошле седмице казао да не види разлог да Чешка мења своју политику и повлачи признање Косова из 2008. године, вечерас није категорично искључио ни такву могућност.

"То не кажем. Расправљао сам о томе са председником. Председник је казао да је наш став био такав и зато што смо били две седмице у НАТО, да је то била нека политичка одлука, али да је његов став према признању Косова негативан", рекао је Бабиш.

Председник Земан се данас у разговору са Бабишом позвао на резолуцију Посланичког дома чешког парламента у којој посланици захтевају од владе премијера Мирека Тополанека да не признаје једнострано проглашену независност Косова.

"Други аргумент је то што се суд у Хагу бави и злочинима извршеним на косовској територији. Морате да признате да ако су водећи политичари на челу са премијером под истрагом за ратне злочине, то је нешто друго него када би били под истрагом за привредни криминал. Претпостављам да ћу на саветовању званичника, то су четири човека, покушати да применим те аргументе и, или ће ми то поћи за руком или не, то је живот", изнео је прошле седмице Земан чешким новинарима, који су га пратили током посете Београду, свој други аргумент у прилог повлачењу признања.

Земан је прошлог четвртка на крају посете Београду чешким новинарима казао да не би тражио повлачење признања ако би у Приштини на власт дошле демократске странке неоптерећене прошлошћу, мада у то не верује јер по његовим речима нажалост демократске странке имају на Косову веома слабу репрезентацију.

Чешко Министарство спољних послова упозорило је 12. септембра поводом најаве председника Чешке Милоша Земана да ће покушати да види да ли је могуће повлачење признања Косова, да је Чешка Република Косово признала као државу у потпуности и дефинитивно, а да никада до сада Чешка није повукла своје признање ниједне државе. "Чешка Република има несумњив интерес да очува медјународне споразуме са Републиком Косово укључујући ту и обавезе које проистичу из њих за обе стране", стоји у саопштењу МСП-а.

МСП је истакло да је Чешка потписала са Косовом да као држава наследница ступа у билатералне медјународне споразуме из периода од 1936. до 1999. године још из времена Чехословачке и бивше Југославије, а да су се са споразумима о реадмисији и о избегавању двоструког опорезивања сложили својим потписом, односно пуномоћјем и тадашњи председник Вацлав Клаус и садашњи Милош Земан, упркос томе што су доследни противници признавања независности Косова.

Чешка опозиција: Земаново осећање кривице и извињење Србима због бомбардовања

У Чешкој се на Земанову иницијативу око Косова гледа углавном као на још један од провокативних празних гестова без икакве реалне основе, учињен да би се допао Србима.

По оцени представника чешке опозиције, посебно оне која је 1999. године била одлучно против бомбардовања Југославије, реч је и о Земановом осећају кривице и извињењу српском народу, за то што је као чешки премијер дао савезницима у НАТО пристанак у име Чешке да се бомбардује Србија због Косова, а будући да НАТО одлучује консензусом, могао је ту одлуку својим ветом да минира.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер