петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Потписана Декларација о помирењу ДС и СПС
Хроника

Потписана Декларација о помирењу ДС и СПС

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. октобар 2008.

Лидери ДС и СПС, Борис Тадић и Ивица Дачић, потписали су Декларацију о политичком помирењу њихових странака, које је ујединила визија Србије, као демократске, слободне, целовите, економски и културно развијене и социјално праведне земље. 

"Декларација није само посвећена будућности, већ и прошлости, јер су сукоби у прошлости били такви да су претили да разграде земљу. Желимо да ставимо тачку на политику конфронтација, која угрожава стабилност земље", изјавио је председник демократске странке, Борис Тадић, коjи је додао да је ова Декларација отворена за све странке које желе да грађани Србије имају бољи живот.
Изјаве Тадића и Дачића

Лидер социјалиста, Ивица Дачић рекао је да се "прошлост не може променити, али да се садашњост и будућност може обликовати и градити тако да Србија целовита, економска и културно развијена држава".

Демократе и социјалисте ујединиле су сличне визије Србије, као демократске, слободне и праведне земље, па су овим политичким споразумом понудили "платформу националног помирења, које ће окупити све оне којима је истински стало до обнове, напретка и будућности свих грађана Србије".

Потписивању Декларације у седишту ДС-а у Крунској улици присуствовали су функционери те странке Бојан Пајтић, Марко Ђуришић, Драган Шутановац и Душан Петровић. 

У делегацији СПС-а били су, поред Дачића, функционери те партије Славица Ђукић-Дејановић, Жарко Обрадовић, Душан Бајатовић, Бранко Ружић и Петар Шкундрић који је, заједно са саветником председника Србије Тривом Инђићем, аутор текста политичког споразума.

Идеја о Декларацији о помирењу појавила се још током преговора о формирању владе, а званично је најављена када су демократе и социјалисти потписали коалициони споразум.

Реаговања политичких партија

Шеф посланичке групе Либерално-демократске партије Чедомир Јовановић оценио је да је до помирења између Демократске странке и Социјалистичке партије Србије дошло много пре потписивања Декларације о помирењу - "када су се договорили о подели власти". 

Заменик шефа посланичке групе Српске радикалне странке Гордана Поп-Лазић изјавила је да је политичко помирење ДС и СПС "помирење раздвојених на Осмој седници" ЦК Савеза комуниста Србије. 

Функционер Српске напредне странке Александар Вучић оценио је да потписивање Декларације о помирењу демократа и социјалиста представља "жалосну лакрдију" јер то није нешто што интересује грађане Србије. 

Шеф посланичке групе Нове Србије Велимир Илић оценио је да је Декларација о помирењу "чудан документ" и да он нема ништа против, али не зна како ће то прихватити неке демократе.

Посланик ДСС Драган Шормаз од лидера СПС Ивице Дачића затражио је да одговори да ли је та странка променила политику према Косову и Метохији и распоређивању Еулекса после данашњег потписивања декларације о помирењу са ДС.

Председник Српског покрета обнове Вук Драшковић оценио је на седници Главног одбора да потписивање Декларације о политичком помирењу ДС и СПС није добро за Србију. 

Коментари политичких аналитичара

Потписана декларација је по оцени већине аналитичара добар потез за две странке, али и за државу којој је потребан минималан консензус око најважнијих питања. 

Политички аналитичар Милан Николић изјавио да је потписивањем Декларације на симболичан начин завршен политички сукоб и отворен пут ка умирењу на домаћој политичкој сцени.  

Политички аналитичар Дејан Вук Станковић оценио је да потписивање декларације представља "корак напред" у односима две партије али и у правцу успостављања националног политичког помирења.

Станковић сматра да је декларција "нешто чиме се може политички даље оправдати њихова сарадња у оквиру Владе Србије" и покушај да се неутрализују дубоке идеолошке и политичке супротности две политичке странке у 90-тим годинама прошлог века и након петооктобарских промена, сматра Станковић. 

Социолог Владимир Вулетић је рекао да је то значајан политички потез јер је свакој земљи потребан минимални консензус за одређене циљеве и вредности да би држава могла да функционише и да напредује, као и да је штета што се том споразуму није прикључило више странака.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер