уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одржана 22. комеморација у Поточарима, покопана 71 жртва; Бакир Изетбеговић: Срби да не негирају геноцид - нећемо дозволити да Сребреница и Брчко не буду део БиХ; Чанак: Сребреница да уђе у школски програм
Хроника

Одржана 22. комеморација у Поточарима, покопана 71 жртва; Бакир Изетбеговић: Срби да не негирају геноцид - нећемо дозволити да Сребреница и Брчко не буду део БиХ; Чанак: Сребреница да уђе у школски програм

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. јул 2017.

У Меморијалном центру у Поточарима одржана је комеморација поводом 22. годишњице ратног злочина над Бошњацима у Сребреници. Србија ове године нема званичног представника, а бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић позвао је српски народ да не негира геноцид.

У Поточарима су данас покопани посмртни остаци 71 жртве, а џеназу-намаз предводио је реис исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин ефендија Кавазовић.

Џенази и укопу је присуствовало више хиљада људи који су стигли у Поточаре како би одали почаст жртвама.

Најмлађа жртва која је данас укопана је 15-годишњи Дамир (Кемал) Суљић, чији посмртни остаци су пронађени у братуначкој масовној гробници Бљечева, а најстарија Алија (Хусо) Салиховић, рођен 1923. године. Његови посмрти остаци су пронађени у масовним гробницама Зелени Јадар и Пусмулићи.

Џенази настрадалима претходила је комеморације и обраћања званица, као и одавање почасти и полагање цвећа жртвама злочина, као и читање одломка из романа "Дервиш и смрт".

Бакир Изетбеговић: Срби да не негирају геноцид – Нећемо дозволити да Сребреница, Томашица, Брчко и Зворник буду ишта друго него БиХ

Бошњачки члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић је на данашњој комеморацији жртвама геноцида у Сребреници казао како су правда и помирење једини пут према заједничкој будућности, те да се од тога не смије одустати.

"На овом мјесту, на овај дан примјерени су само шутња и молитва, али вријеме у којем живимо о д нас захтјева да говоримо онима који још нису разумјели застрашујућу поруку геноцида који је почињен. Шта се овдје десило 1995. године, добро је познато. Одреди смрти Младића и Караџића сломили су отпор хиљада бранилаца желећи на овом простору да затру постојање једног народа. Шта су скривили мучки побијени мушкарци, старци, људи који су дали своје животе, остаће тајна заувијек скривена у душама починилаца. Њихова сва туга је у томе што су били муслимани, Бошњаци и што су рођени у Сребреници", казао је на почетку обраћања Изетбеговић.

Додао је да су тада УН остале нијеме.

"Знамо да су и УН остале нијеме и пасивне. Данима су добијале прецизне податке о покољима који трају и гробницама које се шире. Заштићену зону УН-а су кукавички препустили и то ће остати један од најтамнијих злочина данашње цивилизације".

Казао је да се некада чини да одговора на многа питања нема, али да их мора бити.

"Савјест цивилизованог свијета након првог шока је ипак прорадила. Међународни судови су се суочили са чињеницама и ужасима идеологије која је то наредила. Назвали су то једномн рјечију, пресудом - геноцидом. Понекад изгледа да одговора на питања нема, али их мора бити. Пут до будућности испуњене миром води преко помирења које је потребно свима. Потребно је како се никада више ниједна мајка не би морала упутити и тражити кости своје дјеце по масовним гробницама", казао је.

Изетбеговић је додао да помирења не може бити без правде и истине.

"Помирења не може бити без правде и истине, а са искушењима се сусрећемо сваки пут када се спомене ријеч Сребреница. Темељи помирења се морају градити на правди и истини, а тога неће бити док у потпуности не буде поражена идеологија и идеја која је допринијела геноциду".

Још је упутио позив "српском народу, лидерима и интелектуалним елитама да прихвате истину".

"Упућујем позив српском народу, лидерима и интелектуалним елитама да прихвате истину и престану порицати геноцид који је овдје почињен. То је корак који ће учинити и допринијети помирењу свих нас. Никада нећемо дозволити да Сребреница, Томашица, Брчко и Зворник буду ишта друго него БиХ. Од међународне заједнице истина захтјева лекције како би се спријечиле будуће Сребренице. Бошњацима је Сребреница најдубља рана и никад је неће заборавити. Насиље којем су били изложени од Бошњака захтјева да презиру насилнике. Добро је да је то тако, јер освета би нас водила у зачарани круг из којег нема излаза. Од борбе за истину и правду никада нећемо одустати", истакао је.

Од српских политичара комеморацијиу Поточарима присуствовали су председник ЛДП-а и посланик у Скупштини Србије Чедомир Јовановић и председник ЛСВ Ненад Чанак.

Амбасадорка САД у БиХ Морин Кормак рекла да је Америка трајно посвећена правди за жртве геноцида, док је шеф мисије ОЕБС-а у БиХ Џонатан Мур казао да се данас у Поточарима морају на уму имати све бошњачке сребреничке жртве, али исто тако и будућности БиХ.

Ненад Чанак: Сребреничка трагедија да уђе у школски програм у Србији

Обавеза Владе Србије је да њени највиши представници дођу на комеморацију у Поточаре и покажу искрену намеру суочавања са прошлошћу, рекао је Ненад Чанак у Сребреници. Он је додао да сребреничка трагедија треба да уђе у школски програм у Србији.

"Ја сам на седници када је бирана Влада Србије поставио питање ко ће од званичника Србије ове године бити представник. Из јасног разлога што мислим да је то обавеза Владе Србије да највиши представници покажу искрену намеру отопљавања односа и суочавања са историјом која се најбоље може урадити у овом тренутку на овом месту", рекао је народни посланик и председник Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак у Сребреници говорећи о изостанку присуства званичника Србије.

Додао је да не зна зашто нико од српских званичника ове године није дошао и истакао да је он ту „искључиво из разлога сопствене свести“.

Коментаришући актуелног начелника општине Сребреница, Младена Грујичића, који није добродошао у Поточаре, Чанак је рекао да мисли да овакву трагедију нико не сме да користи у дневној политици јер је то „грех који на овоме или на ономе свету се мора платити“.

Чанак истиче да је добра вест што је отказан скуп подршке Ратку Младићу у Бањалуци и додаје да је лоша вест што је некоме уопште пало на памет да организује такав скуп.

„Мислим да је у питању нешто друго, навика да се продајом те смрдљиве шовинистичке магле варају људи прешла већ толико у навику појединих политичких кругова, па су се просто зажелели да још мало то раде и да још мало људима одвраћају пажњу од реалног живота. Са истином се мора суочити ради будућности. Ту нема никаквог разговора и ту тражимо по ко зна који пут и ко зна коју годину да сребреничка трагедија уђе у школски програм у Србији и да се о њој отворено проговори. Међутим, то би значило наравно не само говорити о жртвама него о џелатима, а када се говори о џелатима не може да се одмакне од улоге од појединих људи који су и дан данас на власти у Србији и онда од једанпут када се тако нешто деси наилази на блокаду“, рекао је Чанак.

На питање ко је у Влади Србије кога сматра одговорним истакао је да је за све ово у крајњој линији одговоран Слободан Милошевић "а и сами знате ко су били његови најближи сарадници у то време".

У Меморијалном центру у Поточарима, крај Сребренице, данас ће бити одржана традиционална, 22. по реду, комеморација жртвама страдалим у ратном злочину током протеклог рата.

Први пут од завршетка рата у БиХ комеморација у Поточарима ће бити одржана док је на челу сребреничке општине Младен Грујичић из реда српског народа.

Присуство на комеморацији из Србије потврдили су досад представници опозиционих ЛСВ Ненада Чанка и ЛДП Чедомира Јовановића.

Две године од одласка тада премијера, сада председника Србије Александра Вучића у Сребреницу, када је замало избегнуто његово линчовање, власти БиХ нису нашле организатора и починиоце тог бруталног напада на шефа српске делегације.

Бивши начелник Сребренице Ћамил Дураковић, иначе председник Организационог одбора за обележавање годишњице тог ратног злочина, потврдио је за Фену да је све спремно за колективну молитву и сахрану идентификованих жртава. Дураковић је рекао да је, са аспекта материјално-техничких средстава, Организациони одбор извршио све припреме да би ова годишњица протекла како треба.

Дураковић је истовремено апеловао на грађане да своје понашање ускладе према догађају, да буду достојанствени. Истиче да је безбедност подигнута на највиши ниво, а сви, како је казао, добронамерни људи су добродошли. Он очекује да ће се у Поточарима окупити између 25.000 до 30.000 људи из целог света.

У Културном центру Сребреница у понедељак је одржана комеморативна седница за бошњачке и српске жртве. Бошњаци сматрају да се у Сребреници догодио геноцид, док власти у Србији и Републици Српској сматрају да се у том граду током протеклог рата догодио ратни злочин.

Са квалификацијом да се у Сребреници догодио геноцид не слаже се ни начелник те општине Грујичић, који је раније рекао да поштује сваку жртву, као што поштује свог оца који је погинуо. Грујичић неће присуствовати комеморацији у Поточарима јер сматра да је тамо непожељан.

„Не морамо све да радимо на силу, преко колена, сачекајмо то време да дође. Ја мислим да ће у току овог мандата, односно четири године, сазрети време да можемо сви отићи на свако гробље, а да не доживљавамо неки непријатан гест или непријатно искуство“, рекао је Грујичић.

(Танјуг-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер