четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > После Јужне Африке и Бурундија и Гамбија напустила Међународни кривични суд у Хагу
Хроника

После Јужне Африке и Бурундија и Гамбија напустила Међународни кривични суд у Хагу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. октобар 2016.

 Трећа афричка земља, Гамбија, саопштила је да напушта Међународни кривични суд (МКС), после Јужне Африке и Бурундија.

То изазива страховање од масовног изласка из тог тела које се бави процесуирањем неких од најтежих злочина на свету.

Званичници ове западноафричке земље објавили су синоћ ту одлуку преко телевизије оптужујући суд да се на нефер начин усмерио на Африку.

Претходно је Јужна Африка, чврсти присталица тог суда за време председника Нелсона Манделе обавестила генералног секретара УН да се повлачи из суда. Прошле недеље је председник Бурундија потписао документе о напуштању суда.

Само Африканци оптужени су у седам случајева који се воде на овом суду или њихови процеси треба да почну, мада је суд почео истражне радње и на другим местима.

Одлука Гамбије је такође изненађујућа имајући у виду да је главна тужитељка суда Гамбијка Фату Бенсуда.

Министар информисања Гамбије Шериф Баба Боџанг рекао је у саопштењу касно синоћ да се суд бави "прогоном Африканаца и посебно њихових вођа".

Он је оптужио "најмање 30" западних земаља да су починиле ратне злошине против својих грађана од када је МКЦ основан пре више од десет година и рекао да ниједна од њих није на мети суда.

Групе за одбрану људских права често оптужују за кршења људских права председника Гамбије Јахју Џамеха, једног од афричких вођа који је најдуже на власти, укључујући прогон политичких противника. Следећи председнички избори у тој земљи су у децембру.

Званичници других афричких земаља које су кртичне према суду, међу њима су Уганда и Кенија, рекли су да још нису одлучили да ли ће из њега изаћи. Званичници Уганде рекли су да ће то бити "врућа тема" на састанку Афричке уније у јануару.

Тај суд бави се суђењима за геноцид, ратне злочине и злочине против човечности основан је 17. јула 1998. Римским статутом, а седиште му је у Хагу. До сада су 124 земаље потписале Римски статут и постале чланице суда.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер