среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици Скупштине Војводине усвојили одлуку о оснивању "Војвођанске академије наука, уметности и културе"
Хроника

Посланици Скупштине Војводине усвојили одлуку о оснивању "Војвођанске академије наука, уметности и културе"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. јул 2015.

 НОВИ САД - Посланици Скупштине Војводине усвојили су данас Покрајинску скупштинску одлуку о оснивању јавне установе Војвођанске академије наука, уметности и културе, за који је гласало 58 посланика, док је 14 посланика било против.

Покрајински секретар за науку и технолошки развој Владимир Павлов је рекао да је Нацрт скупштинске одлуке о оснивању ВАНУК у складу са одлукама Уставног суда из 2012. године, након законских укидања ингеренција тадашње ВАНУ.

Организација нове институције биће другачија, неће бити звања академика, а од седам чланова управног одбора шест ће именовати оснивач, односно Покрајина, а један ће бити из редова запослених, образложио је Павлов.

Шеф посланичке групе Демократске странке (ДС) Борислав Новаковић је рекао да Војводина оснива ВАНУК јер постоји потреба да се правно уреди ова област због убрзаног развоја науке, културе и уметности, те да због тог напретка има много више потребе за оваквом, уређеном институцијом, да би се развој наставио и подржао.

"Специфичност Војводине је различитост култура и то је један од аспеката зашто је потребна једна оваква институција. ВАНУК је институционални израз свега онога по чему је Војводина специфична и посебна, јер не треба нам нова институција која ће старе теме и старе области третирати на нови начин", казао је Новаковић.

Он је оценио да има неслагања јер различите политичке стране различито разумеју развој целе Србије, те да постоји латентна потреба да се све у држави централизује. Подсетио је да је слично било када су оснивана предузећа Воде Војводине и Војводинашуме, што је такође тумачено као напад на национални интерес.

Душан Јаковљев из Лиге социјалдемократа Војводине рекао је да ова иницијатива доноси две ствари, а то је да би у року од две недеље било покренуто питање уставности и да Уставни суд више не би обарао овакве одлуке, јер почињу преговори са Европском унијом, а земље ЕУ се понашају другачије када се ради о култури, науци и уметности.

"Чак и високоцентрализована Француска има више академија, свака се зове тако, јер је Европа схватила важност да се академије оснивају на нивоу градова или региона, а на основу потреба и искустава датог окружења. А нас 120 овде седи и са страхом морамо да образлажемо овакве наше иницијативе", казао је Јаковљев.

Посланица из Српске радикалне странке, Ивана Зечевић рекла је да та странка није подржала предлог, јер је он, по њиховом мишљењу, противан Статута Војводине и Уставу Србије, те да се оснивањем још једне академије разбија јединство научне заједнице у Србији, односно поткопава рад САНУ.

"Постоји огранак САНУ у Новом Саду, а Извршни одбор те институције донео је мишљење поводом ове иницијативе, у којем се каже да је САНУ изненађена иницијативом, поготово након негативне одлуке о уставности претходних сличних иницијатива", навела је Зечевићева и додала да ће, уколико Влада Србије не покрене оцену уставности, она постати саучесник у кршењу Статута и Устава.

Са одлуком се нису сложили и за њу нису гласали ни посланици СПС, као ни СНС, а председник посланичке групе ове странке Предраг Матејин рекао је да Војводина нема надлежност за оснивање овакве институције и да она није по законима Србије.

"Ви желите апсолутну контролу над науком и уметношћу, али модел за овакву иницијативу треба да предложе људи из САНУ. Једног дана, то питање неће доћи на ред под притиском и уценом, а овај предлог је чини ми се блага уцена дела коалиције Покрајинске владе. ВАНУК је потребан политичарима у Војводин као један од атрибута државности покрајине", казао је Матејин.

Посланици СНС су најавили да ће се обратити Уставном суду поводом ове иницијативе.

Посланица Ивана Зечевић из Српске радикалне странке поднела је осам амандмана на ову тачку дневног реда, а једна од примедби је и на назив те институције, за које предлаже брисање рећи "науке и уметности", те да се остави само "културе" - "Војвођанска академија културе".

СНС: ВАНУК је политички пројекат Покрајинске владе

Потпредседник Скупштине из редова Српске напредне странке (СНС) Ђорђе Милићевић рекао је да СНС неће подржати завршни рачун и извештај о извршењу за 2014. годину, јер он показује да нису испуњени циљеви рада Покрајинске владе и показује лошу политику у претходној години, те да ова странка сматра и да је предлог ребаланса буџета за ову годину такође неприхватљив.

"Капиталне инвестиције су реализоване са веома ниским нивоом од 34,16 одсто, није остварен развој покрајине, нити раст друштвеног бруто производа и запослености и зато СНС не може да подржи завршни рачун буџета. Исто се односи и на ребаланс буџета за ову годину", казао је Милићевић и додао да ова странка неће подржати ни оснивање ВАНУК.

Како је рекао, за СНС је оснивање ВАНУК то политички пројекат Покрајинске ваде, који је у супротности са Уставом Србије, јер је Уставни суд приликом оцене уставности претходног Статута Војводине рекао да то није у надлежности покрајине.

"Ако данас буде усвојен у Скупштини Војводине, он ће сигурно бити предмет оцењивања Уставног суда", рекао је Милићевић и оценио да очекује да ће током јула почети расправа о Закону о финансирању надлежности Војводине.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер