петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици Скупштине Србије разматрају предлог декларације о Сребреници
Хроника

Посланици Скупштине Србије разматрају предлог декларације о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. март 2010.

Након вишемесечне полемике посланици Скупштине Србије разматраће у уторак предлог декларације којом се осуђује злочин над Бошњацима у Сребреници 1995. године.

Судећи по до сада изнетим ставовима, јединство није постигнуто ни унутар владајуће коалиције.

Најављено је да се реч геноцид не помиње експлицитно у предложеном тексту а о том питању је било највише расправе у јавности - већ се квалификација злочина везује за пресуду Међународног суда правде у Хагу.

У тој пресуди се говори управо о томе да је 11. јула 1995. године у Сребреници почињен геноцид, за који Србија није одговорна - али стоји у пресуди, није ни све учинила да га спречи.

Седница заказана као хитна

Председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић заказала је за уторак по хитном поступку седницу парламента са једном тачком дневног реда: предлог декларације којом се осуђује злочин у Сребреници.

"Посланици ће, наравно, у оквиру јединствене расправе моћи да образложе и своје ставове и своје амандмане ако их буду поднели у законском року. Представници предлагача су ту. Текст се не може у понуди мењати, али представник предлагача може сваку иницијативу уважити - и на крају, гласањем се текст може и мењати", објаснила је процедуру председница скупштине Србије.

Предлагач: посланици владајуће коалиције

Предлагач текста је 114 посланика владајуће коалиције, а у Декларацији се између осталог наводи да Народна Скупштина "најоштрије осуђује злочин извршен над бошњачким становништвом у Сребреници како је то утврђено пресудом Међународног суда правде - и очекује да и друге државе бивше Југославије на исти начин осуде и злочине почињене над Србима".

Уложен напор за консензус у скупштини

Владајућа коалиција учинила је све да се о тексту Декларације постигне најшри консензус и да Скупштина на достојанствен начин осуди злочин у Сребреници, истиче портпарол Демократске странке Јелена Триван.

"Колика ће подршка бити за ову Декларацију, видећемо - али то довољно говори о самим политичким странкама које нису спремне да гласају за једно овакво, цивилизацијско питање", рекла је Јелена Триван уочи скупштинске расправе о поднетом предлогу.

Условљавање и примедбе

Међутим, иако странке на власти тврде да је већина за усвајање обезбеђена, јединства у власти очигледно нема - јер је коалиција окупљена око СПС предходно условила гласање за Декларацију о Сребреници договором о скорашњем усвајању и друге декларације којом се осуђују и злочини над Србима, рекао је потпредседник Владе и лидер СПС Ивица Дачић.

"Чим се постигне одређена врста сагласности, (тражимо) да се одмах закаже такође ванредна седница Народне скупштине као што је то био случај и око Сребренице - и да се, уколико то буде брзо, одмах после Васкрса одржи једно такво заседаје. У тој ситуацији, онда би практично сви из наше коалиције гласали за овај предлог резолуције", објаснио је став своје странке и коалиционих партнера Дачић.

Санџачка демократска партија (СДП), такође члан владајуће коалиције има, по речима посланика Меха Омеровића, примедбе на предложени текст декларације о злочину у Сребреници.

"Посланици СДП-а нису међу потписницима нити су предлагачи акта који се назива Декларација о Сребреници. На пленарној седници, када се буде повела расправа о Декларацији о Сребреници, говорићемо о конкретним примедбама а даћемо и своје предлоге на текст декларације како бисмо га евентуално поправили", најавио је Мехо Омеровић у име СДП.

Посланицки бошњачке листе неће гласати за Декларацију уколико у њој јасно не стоји да се осуђује геноцид над Бошњацима, што захтева и опозициона Либерално демократска партија (ЛДП).

Опозиција и одлучно против и неодлучна до гласања

Српска радикална странка (СРС) неће гласати за Декларацију, као ни Демократска странка Србије (ДСС) чији су званичници оценили да би усвајање декларације о осуди злочина у Сребреници претстављало тешку историјску, политичку и моралну грешку.

Омладина ДСС-а је зато покренула и акцију "Сребреница не у моје име".

Српска напредна странка (СНП) по речима заменика председника Александра Вучића, тек ће у уторак коначно одлучити како ће гласати.

"Наши ставови и наше примедбе нису уважени и управо зато, Председништво странке ће донети коначну одлуку и о Декларацији о Сребреници. Али, ми никада ничим а понајмање идејама и интересима грађана не тргујемо нити ћемо трговати", рекао је Вучић образлажући став СНП уочи скупштинске расправе у у уторак.

Јавна полемика и "помирљиво решење"

И међу аналитичарима и правницима протеклих месеци је вођена полемика о томе како треба да изгледа текст Декларације.

Једни су тврдили да би коришћење речи "геноцид" значило да Србија признаје нешто за шта није осуђена - док су други истицали да се злочин мора квалификовати на начин како је су то учинили Међународни суд правде (МСП) у Хагу и Парламент Савета Европе.

Због свега тога, дошло се до неког помирљивог решења, оценио је говорећи за BBC, социолог Јово Бакић.

"Текст је начелно добар. Он је производ споразума. Дакле, у политици често нема чистих решења. Ради се о позивању на пресуду МСП, код којег наша држава тражи правду кад је реч о Косову - и на неки начин то је истовремено и признавање пресуде МСП а и апел да се према нама примењује правда. У том смислу, текст је онакав какав у овом тренутку вероватно једино може бити", оценио је Бакић.

Посланици треба да усвоје предлог Декларације о Сребреници на седници сазваној по хитном поступку у уторак али није искључена ни могућност да се, након усвајања дневног реда, расправа о тексту због великог броја примедби помери за среду.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер