петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици скупштине расправљали о претпостављеној сагласности у предлозима Закона о пресађивању органа
Хроника

Посланици скупштине расправљали о претпостављеној сагласности у предлозима Закона о пресађивању органа

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. јул 2018.

 Скупштина Србије расправља о амандманима на предлоге закона о људским ћелијама и ткивима и о пресађивању људских органа, а највећу полемику изазива претпостављена сагласност.

Министар здравља Златибор Лончар рекао је да ко год не жели може да се изјасни и да ће бити у регистру који ће бити достављен центрима за трансплантацију, а да ће се у сваком случају родбина покојника питати о његовим органима.

"Ако дође родбина, не слаже се са тим, нема од тога ништа. Транспарентније не може, боље не може, смањено све за било какву злоупотребу", рекао је Лончар.

Посланик Покрета за спас Србије Ђорђе Вукадиновић рекао је да су одредбом о претпостављеној сагласности сви грађани Србије "унапред, рођењем постали донори органа". Он је рекао да ће тежина одлуке о донирању органа у случају мождане смрти спасти на сроднике.

"Замислите сада ситуацију, и како то мислите да разрешавамо, да рецимо, један родитељ преминулог човека, или један сродник, једно дете хоће, а друго неће? Како бисте онда разрешили ту дилему", питао је Вукадиновић.

Лончар је рекао да се то неће радити без сагласности свих најближих сродника.

"Ако се сви нису сложили, ако постоји и једно 'не', не постоји сагласност и не иде се на донорство, тако да је то крајње јасно. Не може ако нема сагласности не улази се у процедуру свих, ако има један од најближе родбине који није за то не улази се у процедуру", рекао је министар.

Посланик Српске напредне странке Дарко Лакетић рекао је да се информисана сагласност, што је било до сада, мења претпостављеном сагласношћу, али да је исход исти јер се на крају пита најближа родбина.

"Без сагласности родбине нема 'узимања', односно дативања тих органа", рекао је Лакетић.

Независна посланица Соња Павловић рекла је да уопште није спорно да ли добровољног донирања органа треба да буде, али да донирање не треба подразумевати.

"Не можемо да подразумевамо да ће неко рођењем бити донор и да неће бити донор искључиво ако се за то изјасни биомедицина. То не сме да се дешава... Колега је рекао ближа родбина ће се питати. Шта ако тај неко нема родбину? Ко у том случају одлучује", питала је Павловићева.

Више пута помињане су злоупотребе и трговина органима, али је власт рекла да злоупотреба неће бити.

Посланик Демократске странке Душан Милисављевић рекао је да не треба имати страх да ће неко некога убити и да ће "некога згазити на пешачком прелазу", како се пише у таблоидима и на друштвеним мрежама.

"Одавно сам потписао донорску картицу, као јавна личност. Велики број грађана зна да ја имам донорску картицу и ништа ми се није десило", рекао је Милисављевић.

Независна посланица Татјана Мацура рекла је да се тема води "слободним стилом" и да се не расправља о законима, већ о изборима, о томе ко је шта урадио и сличним стварима и да се многи амандмани не односе на тему.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер