четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици гласају напамет
Хроника

Посланици гласају напамет

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. јануар 2011.

БЕОГРАД - Усвојивши два међусобно потирућа амандмана на измене Закона о ПДВ-у, посланици Скупштине Србије показали су се не само као пука гласачка машина, него као потпуно нефункционалан државни апарат. Као врхунац бруке, владајуће странке су, како „Блиц“ сазнаје, усвојиле ова два амандмана упркос упозорењима од стручних служби да је то што чине потпуно бесмислено јер тиме неће ништа изменити.

Председник Борис Тадић је одбио да потпише закон и вратио га на поновно разматрање како би се амандмани ускладили с буџетом за следећу годину.

До тада ће, кажу, важити стари закон о ПДВ-у. Интересантно је да ниједан посланик са којим је „Блиц“ контактирао није знао да одговори како је до ње дошло, сем да је грешка техничке природе.

Упркос томе што је јасно да је до ове срамотне грешке могло да дође само због њихове незаинтересованости, бахатости и устаљеног обичаја да законе усвајају у последњи час.

Познато је, наиме, да је предлог измена Закона о порезу на додату вредност којим је првобитно требало да се ПДВ повећа са осам на 18 одсто на рачунаре, хотелске услуге и јужно воће најпре лоше скројен у Министарству финансија. Из тога се намеће да су посланици, желећи да поправе закон, механички гласали би ПДВ смањили на осам одсто, не размишљајући што су два пута подржали исти амандман.

Коначно, законски предлог је у неизмењеној верзији одбио да потпише председник Тадић јер је уочио да се пореска стопа од 18 одсто не уклапа у испланирани буџет.

Међутим, чињеница да ово није први пут да су парламент, али и Министарство финансија, непотребно потрошили и време и новац пореских обвезника, никог од њих није посебно узнемирила. Пожурили су да заврше са седницом и побегли на новогодишње празнике.

- Реч је о техничкој грешци која је настала због жеље посланика да на буџет и пратеће законе реагујемо како бисмо их унапредили. Испоставило се да амандмани нису усаглашени, али најважније је да смо амандманима успели да вратимо ПДВ на осам одсто за поменуте производе - оценила је Јелена Триван, потпредседница и посланица ДС.

- Очигледно је да то није било најбоље усаглашено између шефова владајуће коалиције и министарке финансије. Председник је уочио грешку и реаговао озбиљно - прокоментарисала је председница парламента Славица Ђукић Дејановић. Она је негирала да је грешка направљена њеном кривицом, тврдећи да није двапут прочитала исти амандмански предлог посланицима.

Будући да је ово само један од на брзину склепаних закона који су пуштени у скупштинску процедуру по хитном поступку и без јавне расправе, није први пут да су странке владајуће коалиције пост фестум, уз притисак јавности, закључиле да га треба амандмански поправљати.

У овом случају оцењено је да првобитно предложено повећање ПДВ-а од 18 одсто неће битно попунити државну касу, а да ће с друге стране уназадити ионако слабо развијени информатички систем и туризам у Србији.

Стога је ДС предложила да ПДВ остане осам одсто на рачунаре, а Г17 плус исти проценат за хотелске услуге. Обашка што је закон стигао пред посланике истог дана када је требало да почне расправа и када је у журби је предложено више истих амандмана на исти члан закона. У том хаосу очигледно је оцењено да није нужно да амандмани треба да буду размотрени и на надлежним скупштинским одборима.

Саговорник „Блица“ из владајуће коалиције тврди да су стручне службе у време гласања упозориле представнике владајућих странака да не треба подржати оба амандмана, али да се они нису обазирали.

- Тада се могло прекинути с гласањем и одмах одржати седнице законодавног и одбора за финансије који је требало да се изјасне да ли су амандмани правно технички могући. Не знам зашто то није учињено - тврди наш саговорник, посланик једне странке владајуће коалиције. Према његовом мишљењу, одговорност због тога што је дошло до ове грешке немају само посланици, него и Министарство финансија, које је „уместо да је послало у скупштину што пречишћенији закон, предложило нешто што је бесмислено“.

- И раније се дешавало да се у последњи час тражи од парламента да вади кестење из ватре. Сада смо доживели велику бруку. Испало је да једино у овој земљи председник зна да чита - коментарише он јетко.

Наш други саговорник каже да се грешке најчешће дешавају када се усваја буџет, а то је обично задњи час, пред Нову годину.

- Грешке се дешавају, али ова последња је брутална. Не знам како је до тога дошло?! Уколико је председница два пута прочитала исти амандман, то су морале да уоче стручне службе у скупштини јер је њихов посао да укажу на правно-техничке грешке. Није неопходно да посланик зна сваки амандман којих има на стотине - тврди наш други саговорник. Поред тога, он додаје да се не може се пренебрегнути одговорност шефова посланичких група владајуће коалиције. Њихов посао, каже он, јесте да „прелиставају законе и амандмане и сигнализирају посланицима за које треба да гласају“.

- О томе се договара на састанцима владајуће коалиције. Шефови посланичких група прате ток гласања и сигнализирају - гласај „за“ или гласај „против“ - каже наш извор. Он додаје да велики број приложених амандмана веома отежава усвајање закона. Како каже, у парламентима многих земаља предлагање огромног броја амандмана сматра се непристојношћу и извиждано је од парламентараца. На поменуте измене закона о ПДВ-у било приложено око 300 амандмана, али су велики део њих предложили управо посланици владајућих странака.
(Блиц онлајн)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер