петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Португалски генерал: У Сребреници се није догодио геноцид, људи који су били проглашени мртвима 1996. су били на бирачком списку
Хроника

Португалски генерал: У Сребреници се није догодио геноцид, људи који су били проглашени мртвима 1996. су били на бирачком списку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. мај 2017.

 Књига једног португалског генерала шокирала је Балкан.

Карлош Мануел Мартинс Бранко, португалски генерал, био је сведок догађања деведесетих на Балкану.

Прво је био заменик мисије УН-а у Загребу, а потом у Сарајеву од 1994. до 1996. године.

Објавио је књигу "Рат на Балкану" у којој је шокирао јавност на Балкану и широм света, а посебно узнемирио Босну и Херцеговину.

- Геноцид? Не у Сребреници се никако није догодио геноцид. Да су Срби то хтели да ураде затворили би целу енклаву тако да нико не би могао да побегне. Уместо тога напали су из правца југоистока и истока остављајући коридоре за повлачење према западу и северу. Уосталом, скоро 17.000 жене и деце успело је да дође до територија Федерације - пише генерал у књизи.

Бранко у својим тврдњама иде толико далеко да преиспитује и бројку од око 8.373 жртве, колико је утврђено до данас.

- Чињеница да се 3.000 људи који су били проглашени мртвима нашло 1996. године у попису бирача на изборима није утицала на стално понављање приче о 8.000 погинулих. Објективна бројка је око 2.000 погинулих. И то је дефинитивно злочин, али не и геноцид - додао је генерал.

Након безбедног повлачења у пензију, португалски генерал је одлучан у томе да се ствари морају називати њиховим правим именом.

- Ужасни ратни злочини морају бити кажњени. Међутим, та кривична дела нити се могу нити би их требало бркати са – геноцидом. Када се бркају ратни злочини – као што је убијање стотина мушкараца војничког узраста – са геноцидом, где мора да буде утврђено постојање намере да се систематски истребе припадници неке етничке заједнице, то је знак врло неозбиљног понашања. То посебно долази до изражаја ако се има у виду да је извршилац ставио на располагање средства за превоз седамнаест хиљада измештених лица, што представља око 50 одсто од укупног измештеног становништва - нагласио је.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер