петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Португал ипак затражио међународну финансијску помоћ
Хроника

Португал ипак затражио међународну финансијску помоћ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. април 2011.

Португал је трећа европска земља, након Грчке и Ирске, која је због огромног дуга затражила међународну финансијску помоћ како би превазишла кризу која се убрзано погоршава. То је синоћ саопштио премијер Жозе Сократеш. Мир у Лисабону био је лажни мир. Иза кулиса водиле су се жестоке расправе око тога мора ли Португал под такозвани финансијски кишобран спаса Европске уније. Влада је непрестано понављала да јој није потребан тај новац.

Међутим, португалски премијер Жозе Сократеш синоћ је променио мишљење. „Португалске банке и компаније увиделе су да је њихов рејтинг тако низак какав никада није био. То је довело до тога да Португал мора да затражи финансијску помоћ – за наше банке и за целокупну привреду“, објаснио је Сократеш.

Земљи је понестало новца. Након што парламент није прихватио владин програм штедње, агенције за процену бонитета знатно су снизиле рејтинг Португала. „Ситуација је драматична за нашу земљу. Након свих алтернатива које сам размотрио и након свих разговора које сам водио уверен сам да би се ситуација само додатно погоршала“, рекао је премијер Португала.

Шта се у свакодневици догађа, најбоље је објаснио Рикардо Еспирито Санто, председник управног одбора банке Еспирито Санто: „У ситуацији смо у којој банке трпе губитке. У садашњим околностима више не можемо да одобравамо кредите јавним компанијама или држави“.

Барозо: Захтев Португала биће обрађен најбрже могуће

Сматра се да је до избора у јуну Португалу потребно петнаестак милијарди евра, мада аналитичари процењују да ће укупно бити потребно до 80 милијарди евра помоћи. Председник Европске комисије и бивши португалски премијер Жозе Мануел Барозо поручио је у саопштењу да ће захтев Португала „бити прослеђен и обрађен најбрже могуће“.

Чланице Европске уније дуго су вршиле притисак на Лисабон да прихвати помоћ, у нади да ће тако спречити да се дужничка криза прошири на још више земаља. Португал је током прошле године одбијао помоћ страхујући да ће услови огромног зајма изискивати мере штедње током низа година и снизити животни стандард у ионако једној од најсиромашнијих земаља западне Европе.

Узрок финансијских проблема Португала је низак привредни раст у претходној деценији, у просеку 0,7 одсто годишње. У истом периоду Лисабон је нагомилао огромне дугове како би финансирао западноевропски стандард, оцењује агенција Асошијетед прес. На крају је изгубио поверење кредитора, а инвеститори су тражили огромне камате на зајмове земљи коју су сматрали ризичном.

(Дојче веле)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер