субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Попис у Хрватској протекао уз местимичне притиске Србе
Хроника

Попис у Хрватској протекао уз местимичне притиске Србе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. април 2011.

После жалби Срба из околине Бенковца пописивачица суспендована због захтева да се грађанин изјасни као гркокатолик, а не као православац. Сличан случај и у месту код Ријеке. Председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац упозорава да неки пописивачи грађанима сугеришу да се не изјашњавају по питању вере и нације.

У прва два дана пописа становништва уочено је више неправилности у неколико места у Хрватској, изјавио је у Загребу председник Српског народног вијећа (СНВ) Милорад Пуповац.

Пуповац је рекао да се највећи пропуст догодио у четири домаћинства у селу Смилчић код Бенковца у близини Задра, где је пописивачица сугерисала испитанима да се у верском погледу не могу изјаснити као православни него као гркокатолици (унијати), рекао је Пуповац.

У Вишкову, општини на рубу Ријеке у којој Срби имају значајно учешће, пописивач је сугерисао испитанима да се у верском погледу могу изјаснити као римокатолици, гркокатолици или остали, рекао је Пуповац и нагласио да се ради о озбиљном кршењу процедуре пописа и уставних права грађана Хрватске.

"Оно што је охрабрујуће јесте да се људи нису преплашили, него су отишли у општинске пописне центре и пожалили се, након чега је ново пописивање протекло уредно", рекао је Пуповац и додао да је о томе обавештен и Државни завод за статистику (ДЗС) који је врло професионално реаговао.

Пуповац је рекао да су пописивачица и контролор из Смилчића суспендовани, а кад стигне документација исто ће се десити и пописивачу из Вишкова.

Велику пажњу протеклих дана изазвала је одлука Владе у Загребу да на попису не могу да учествују грађани који дуже од годину дана немају пребивалиште у Хрватској.

Како пописивачи не могу да провере да ли неко живи или само повремено долази у Хрватску, грађанима се оставља на савести шта ће одговорити.

Изјашњавање о вери и нацији  

Лидер СНВ-а указао је и на случај у вуковарском кварту Борово насеље, где су пописивачи сугерисали испитанима да се не морају изјаснити у погледу националне и верске припадности и језика који говоре.

"Тачно је да Устав ником не наређује како да се изјасни, али и да свако има право да се слободно изјасни", рекао је Пуповац и указао на још један пропуст техничке природе - пописивачи у Истри и источној Славонији нису код себе имали пописне формуларе на језику и писму мањина, иако је предвиђено да их имају.

"Сарадња са ДЗС је одлична, како у току припреме пописа, тако и за време одржавања, што показује и њихово реаговање на ове случајеве", рекао је Пуповац.

СНВ се изборио за критеријум о сразмерној заступљености припадника мањина међу пописивачима у одређеној средини и задовољни су бројем Срба међу пописивачима у свим жупанијама, осим у Крижевачко-копривничкој.

Српско навионално веће је, као највиши орган српске мањинске самоуправе, провео опсежну кампању како би охрабрио Србе да се слободно изјасне у националном, верском и језичкон погледу. Осим плакатима и лецима, коришћени су и видео спотови.

Осим СНВ, Србе су на изјашњавање без страха позвали и Српска православна црква, Заједничко веће општина, Српско култирно друштво "Просвјета" и Самостална демократска српска странка.

Необична питања

Попис у Хрватској по много чему је специфичан. Грађани ће, међу 45 питања, морати да се изјасне и о томе да ли живе у истополној заједници, да ли користе рачунар и клима уређај, чак, и да ли имају водокотлић у тоалету.

Онај ко да нетачне податке, мораће да плати до 115 евра.

Директор Завода за статистику Хрватске Иван Ковач рекао је да се сви лични подаци који се прикупљају трајно чувају као службена тајна, да су заштићени законом и да се могу искључиво користити у статистичке сврхе.

Иначе, према попису из 2001. године, Хрвата је било 89,6 одсто, а најбројнија мањинска етничка заједница, са 4,5 одсто, били су Срби, којих је десет година раније, било 12,2 одсто.

Овогодишњи попис, који траје до 28. априла, а спроводи га 15.000 пописивача и 2.000 контролора, коштаће Хрватску око 23 милиона евра.

(РТС)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер