среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Помен жртвама фашистичке рације у Новом Саду
Хроника

Помен жртвама фашистичке рације у Новом Саду

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. јануар 2011.

НОВИ САД - Градоначелник Новог Сада Игор Павличић изјавио је данас, на помену жртвама Новосадске рације, да је света дужност Новосађана да се поклоне сенима 1.300 суграђана које су фашисти мучки убили и под лед Дунава бацили у зиму 1942. године. „Не смеју се заборавити злочини када год да су почињени, нити се смеју опростити, посебно у мултиетничким и вишенационалним срединама као што је наша”, рекао је Павличић грађанима окупљеним на Кеју жртава рације.

Градоначелник Новог Сада је оценио да трајно сећање на жртве рације „треба да послужи слободи и миру, развоју демократије и европским вредностима за које се залажемо”.

Врховни рабин Србије Исак Асиел рекао је да, „ако бисмо покушали из птичје перспективе да сагледамо шта се тога дана догодило, била би нас срамота и да прелетимо овим простором”.

Венце на споменик жртава рације положили су Игор Павличић, председник Скупштине Војводине Шандор Егереши, амбасадор Израела Артур Кол, делегације Јеврејске општине Нови Сад, Савеза јеврејских општина Србије, Матице ромске, СУБНОР-а, Војске Србије и потомци жртава рације.

Представници Српске православне цркве данас нису присуствовали помену због, како су навели, „непоштовања договора о начину молитвеног обележавања, прећутног укидања Комисије за обележавање и учесталог једностраног мењања датума подсећања на Новосадску рацију”.

Епархија бачка је одлучила да помен организује самостално 23. јануара. Помен ће служити владика бачки Иринеј, уз саслужење владике јегарског Порфирија и новосадског свештенства, а у сарадњи са Колом српских сестара.

Кабинет новосадског градоначелника раније је саопштио да им нису јасни разлози које је Епархија бачка навела, јер се обележавање организује на идентичан начин сваке године, па и ове, а садашња градска власт није ниједним својим поступком дала повод за такву одлуку.

Рација је у Новом Саду трајала од 21. до 23. јануара 1942. године, а мађарска окупаторска војска је за ту сврху формирала 240 патрола, које су претресале куће, легитимисале и одводиле Новосађане у зграду садашњег Соколског дома.

Више од 1.300 новосадских Срба, Јевреја и одатле је одведено на новосадску плажу „Штранд”, где су убијани и бацани под лед смрзнутог Дунава. Међу убијенима било је и 168 малолетника.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер