субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Положени венци на месту погибије троје кинеских новинара током НАТО агресије на Србију
Хроника

Положени венци на месту погибије троје кинеских новинара током НАТО агресије на Србију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. мај 2017.

 БЕОГРАД - Представници Амбасаде Кине, града Београда, Министарства за рад и Министарства културе и информисања, као и Удружења новинара Србије положили су данас венце на месту где је у бомбардовању кинеске амбасаде 1999. године погинуло троје кинеских новинара.

Венце су положили амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг, државни секретар у Министарству културе и информисања Нино Брајовић и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Негован Станковић.

Такође, венце су положили и заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић и председница УНС-а Љиљана Смајловић.

Кинески амбасадор казао је да су сви чланови амбасаде дошли да одају почаст жртвама које су погинуле за време бомбардовања, подсетивши да је на месту њихове погибије био и кинески председник Си Ђинпинг током посете Србији.

"На спомен плочи и пише: "У спомен жртвама, у име мира", и ми не ширимо мржњу, већ поштујемо чињеницу да не заборављамо историју. И хоћемо да учинимо све да сачувамо мир, што је на корист и у интересу целог света", рекао је Ли новинарима.

Државни секретар у Министарству културе и информисања Нино Брајовић поручио је да нисмо и никада нећемо заборавити страдања кинеских пријатеља и колега новинара.

"Њихова жртва је у темељима сарадње коју развијамо и у области културе и целокупне сарадње коју развијамо у интересу и на добробит српског и кинеског народа", рекао је Брајовић.

Председница УНС-а Љиљана Смајловић подсетила је да то удружење сваке године одаје почаст погинулим кинеским колегама и додала да жртве нису биле узалудне и да их нећемо заборавити.

"Ми мислимо да су они овде страдали зато што је Кина била наш пријатељ, али то пријатељство српског и кинеског народа се учврстило у међувремену и то је добра порука коју шаљемо са овог места сваке године", рекла је Смајловић.

У нападу НАТО-а, 7. маја 1999. године, у 23:45 сати, у згради кинеске амбасаде на Новом Београду, погинули су дописници листа "Гуанг Минг Жибао" Син Синг и Ђи Ђинг и новинар агенције Синхуа Шао Јунхуан, а у бомбардовању амбасаде је тешко повређена 21 особа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер