среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пољска жели поништавање споразума НАТО-Русија како би Алијанса могла да успостави сталне војне базе на пољском тлу
Хроника

Пољска жели поништавање споразума НАТО-Русија како би Алијанса могла да успостави сталне војне базе на пољском тлу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. новембар 2015.

Пољска жели да споразум НАТО-Русија из 1997. буде поништен, како би Алијанса могла да успостави сталне војне базе на тлу Пољске, што Москва инсистира да постојећи споразум искључује.

Нови министар спољних послова Пољске, из редова деснице, Витолд Вашчиковски рекао је у интервјуу за дневник "Газета Виборча", који је данас објављен, да тај споразум мора да буде одбачен, јер "изазива неједнакост" између нових и старих чланица НАТО.

У документу из 1997. се наводи да старе чланице НАТО "немају никакву намеру, план и разлог да распореде нуклеарно оружје на територији нових чланица", попут Пољске, пренео је АФП.

Русија је у више наврата истицала да ова одредба споразума такође искључује сталне базе и распоређивање војника.

Вашчиковски је казао да је споразум "политички по карактеру, да није правно обавезујући и да је склопљен у другом међународном контексту".

"Захтевамо једнак ниво безбедности" између нових и старих чланица НАТО, истакао је Вашчиковски.

Према његовим речима, "НАТО не може да има два нивоа безбедности, један за Западну Европу са америчким војницима, војним базама и одбрамбеним инсталацијама и други за Пољску, без тих елемената".

"Пољска је сусед Русије и зато говоримо о овоме", навео је он.

Шеф пољске дипломатије је указао на снажне економске односе које Пољска има са главним трговинским партнером у Европској унији, Немачком, али је додао да постоје разилажења, посебно по безбедносним питањима.

"Немци мисле да би ово (одбацивање споразума из 1997.) довело до тензија са Русијом. Ми питамо: за чију сигурност сте више забринути? Државе која је ваш савезник у НАТО и ЕУ или државе која није чланица, која је укључена у свој трећи рат: са Грузијом, Украјином и сад са Сиријом", поручио је Вашчиковски.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер