петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пољска протествује зато што је Москва изменила спомен плочу на месту погибије Леха Качињског
Хроника

Пољска протествује зато што је Москва изменила спомен плочу на месту погибије Леха Качињског

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

Пољско министарство спљних послова званично је затражило од Русије објашњење зашто је протекле ноћи, два дана уочи годишњице погибије председника Пољске у авионској несрећи у Смоленску, измењена спомен плоча на месту те несреће.

Замена спомен плоче на пољском језику у двојезичну пољско-руску, али сада без реченице да је председник Лех Качињски кренуо тог 10. априла 2010. године на комеморацију жртвама масакра који је наредио Стаљин - стрељања хиљада пољских војних заробљеника 1940. године у Катинској шуми, доживљава се у Пољској као понижење и велика увреда. "Министарство је затечено заменом спомен плоче на камену у Смоленску постављеном као подсећање на жртве", рекао је новинарима портпарол пољског министарства Марћин Босацки.

Пољска дипломатија затражила је зато данас од Русије објашњење, а за сада је добила одговор да је спомен плоча замењена зато што је постављена без дозволе руских власти и у супротности с руским прописима била је само на пољском а не и на руском језику. Босацки је признао данас да су руске власти упозориле још раније да нису задовољне таквом спомен-плочом и да намеравају да је замене, али је пољско министарство предложило да заједно с руским дипломатама усагласе текст и како ће она изгледати.

У Пољској је огорчење изазвало то што је плоча уклоњена ноћу, баш пред прву годишњицу трагичне авионске несреће у којој је Пољска међу 96 путника и чланова посаде изгубила не само председника државе и прву даму већ и добар део своје државне и војне елите. "Уклањање те спомен-плоче је скандал. То је начин да се понизе Пољаци. То показује како се Руси према нама понашају, то је недостатак поштовања према жртвама и њиховим породицама", рекла је удовица председника Института памћења народа Зузана Куртика.

У Смоленску је део породица жртава заједно с првом дамом Пољске Аном Коморовском одао пошту погинулима у несрећи, а симболично су посетили и руско и пољско гробље у Катинској шуми.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер