субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пољаци након бруталне кампање данас бирају председника у другом кругу
Хроника

Пољаци након бруталне кампање данас бирају председника у другом кругу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јул 2020.

Скоро 30 милиона Пољака од 7 часова јутрос, у другом кругу избора за председника земље, бира да ли жели да повуче кочницу једнопартијској влади избором на чело земље опозиционог кандидата, градоначелника Варшаве, Рафала Тшасковског или да да зелено светло захукталим реформама владе пољских конзервативаца из Права и Правде, због којих су у спору са Европском унијом, дајући још један мандат садашњем председнику Анџеју Дуди.

Избори се због епидемије вируса корона одвијају уз појачане санитарне мере, комбиновано и на неком од преко 27.000 биралишта али свако ко је у карантину или се једноставно плаши може да пошаље своје глас поштом.

Центар за безбедност пољске владе послао је Пољацима на мобилне телефоне јуче смс упозорење да старији суградјани, труднице и мајке са децом до три године имају предност када додју на биралишта и да не морају да чекају у дугим редовима као у првом кругу 26. јуна.

Тада је медју 11 кандидата председник Дуда освојио 43 одсто гласова и ушао у овај други круг као фаворит, док је популарни опозициони градоначелник Варшаве Тшасковски освојио 30 одсто гласова.

Предизборне анкете пред други круг најављују, медјутим, сасвим неизвестан исход, дају при резултатима од око 45 до 47 одсто освојених гласова предност час Дуди, час Тшасковском и Државна изборна комисија најавила је да ће овог пута исход бити познат касније.

Уз тако тесан очекивани исход неће бити поуздане прве процене на основу анкета на биралиштима које одмах након њиховог затварања у 21 час објављују вечерас пољске телевизије а очекује се велика излазности преко 60 одсто из првог круга.

Обојица вршњаци 48-годишњаци, обојица дјаци елитних школа и универзитета, обојица из великих градова, Варшаве и Кракова, Дуда и Тшасковски за бираче представљају ипак два лица дубоко подељене Пољске.

Конзервативне уз широк и масивни социјални програм, због реформи правосудја и медија у сукобу са Европском унијом, са ослонцем на САД оличене у садашњем председнику Анџеју Дуди и либералне, за независне институције и медије и проевропске чије лице је градоначелник Рафал Тшасковски.

У бруталној кампањи пред овај други круг кандидати нису успели ни да се сретну на истом месту у предизборној кампањи, одбијајући да додју у "тудју" телевизију, већ су је организовали као монолог са празном говорницом за противкандидата, Дуда у државној ТВП док је Тшасковски позвао у председничку арену како је назвао све телевизије и независне али и јасно провладине медије.

Дуда уз подршку премијера Матеуша Моравјецког и лидера владајуће странке Право и Правда Јарослава Качињског настојао је да мобилише бираче претећи да би избор Тшасковског значио да Пољска постаје некакав прирепак Немачке, преплављена ЛГБТ идеологијом, уништених традиционалних вредности и са елитама које се богате док је обични Пољак све сиромашнији а да Пољацима председника бира иностранство.

Тшасковски је позивао да се стане на крај урушавању по Уставу независних институција, да се закопају дубоки ровови у пољском друштву када владајућа странка дели Пољаке на бољу и гору сорту, као када је Качињски у завршници кампање оптужио Тшасковског да не може да има пољску душу.

За Качињског и његове конзервативце избор Тшасковског, као и било ког кандидата из опозиције, представљао би велику непријатност и блокирао би реформе правосудја, али и остатка до сада независних медија, јер након последњих парламентарних избора 2019. године опозиција има тесну већину у Сенату пољског парламента а владајућа странка у Сејму парламента нема довољну већину да прегласа вето председника.

Зато је владаућа странка покушала да организује изборе у редовном термину 10. маја у јеку епидемије вируса корона када су анкете показивале да Анџеј Дуда има подршку 60 одсто бирача и гарантовану победу већ у првом кругу, али су на крају под притиском оптужби да се играју животима и здрављем Пољака, чак и из утицајне Пољске католичке цркве, морали да попусте и изборе одложе за крај јуна.

Државна изборна комисија очекује да ће званичне коначне резултате објавити у уторак касно увече.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер