уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политико: Грчки тројански Трамп
Хроника

Политико: Грчки тројански Трамп

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јул 2019.

 Атина, Загреб -- Док је Ципрас као премијер скретао Сиризу према центру, НД Мицотакиса скретао је удесно у складу с таласом популизма који је преплавио западне земље.

Подсетимо, Алексис Ципрас, досадашњи грчки премијер и вођа левичарске Сиризе, изгубио је у недељу на Ванредним парламентарним изборима. Победио га је Кириакос Мицоакис, предсједник десничарске Нове демокрације, и то не са малом разликом.

Како пише портал Политико у чланку занимљивог наслова "Грчки тројански Трамп", Мицотакис је и дошао на чело НД-а захваљујући ултрадесном крилу ове странке које предводе Самарас и Адонис Георгиадис, бивши министар здравства у Самарасовој влади, пренео је Индеx.хр.

Осим стандардних десничарских тема попут противљења даљој имиграцији и давању права ЛГБТ мањини, НД је капитализовала на споразуму који је Ципрас потписао с владом Македоније на темељу којег је ова земља бивше Југославије променила име у Северна Македонија. Такво компромисно решење је разрешило дугогодишњи спор због којег је Грчка кочила улазак суседне земље у ЕУ и НАТО, али је изазвало огорчење грчких националиста.

Упркос томе што су споразум подржали сви, од грчке и македонске владе до ЕУ-а, НАТО-а и САД-а, а противили су му се само НД, македонска опозиција и Русија - или баш због тога - НД се на овом таласу незадовољства вратио на власт.

Ципрасу није помогло ни то што је трећи и последњи програм финансијске помоћи условљене мерама штедње завршио прошле године и што је Грчка добила преко потребно ублажавање дуга. Земља и даље грца у дугу који износи 180% БДП-а. А тај БДП је чак 25% мањи него пре почетка финансијске кризе. Незапосленост је и даље на 18%, највиша у целој ЕУ. Стотине хиљада Грка у међувремену су емигрирале.

Помало збуњујуће у победи НД-а је што самог Мицотакиса више прати репутација прозападног либерала и реформатора блиског пословним круговима него тврдокорног националиста.

Овај бивши банкар који обећава резање пореза и бирократије, дипломирао је на елитним америчким универзитетима Харвард и Станфорд, а долази из готово династијске политичке породице- син је бившег премијера, брат бивше министарке спољних послова и ујак покрајинског гувернера.

Стога његов повратак обележава и повратак "фамилиократије" у грчкој влади, традиције коју је Алексис Ципрас прекинуо када је ступио на власт у доби од 40 година. Питање је хоће ли сада Мицотакис успети да заузда екстремисте у својим редовима или Грчку чека ново раздобље поларизације и раздора које ће угрозити ионако крхки опоравак.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер