петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политико: Чланице ЕУ разматрају компромисни план - увођење забране куповине руске нафте из танкера, али остаје дозвољена набавка тог енергента преко нафтовода
Хроника

Политико: Чланице ЕУ разматрају компромисни план - увођење забране куповине руске нафте из танкера, али остаје дозвољена набавка тог енергента преко нафтовода

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. мај 2022.

Чланице Европске уније разматрају компромисни план за увођење забране куповине руске нафте, који оставља могућност набавке тог енергента преко нафтовода, док нафта која из Русије стиже танкерима убудуће не би смела да се купује.

На тај начин би се заштитиле државе које не излазе на море и оне би и даље могле да купују руску нафту, која им долази нафтоводима, али би могла да је купује и Немачка, пренео је Политико.

Челници Европске уније верују да би на тај начин Мађарска пристала на увођење шестог пакета санкција Русији, али би то био делимични пораз председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, која снажно заговара потпуни ембарго на руску нафту, наводи Политико.

Дипломатски саговорници портала Политико кажу да ће сваки компромисни план зависити од детаља и указују да било које изузеће мора да буде што је могуће више прецизно.

Не можемо имати ембарго који је у суштини заснован на изузецима. Уколико нафтоводе изузмемо из ембарга, то би значило да ће мали број држава чланица сносити највец́и терет утицаја енергетских санкција, рекао је један дипломата.

Упркос недостацима тог предлога, већина чланица ЕУ изгледа да би га подржала, јер су сви фрустрирани вишенедељним неуспешним преговорима и убеђивањима Мађарске да одустане од вета.

Разговори о томе биће настављени током викенда, а остаје да се види да ли ће план моћи да се усагласи до самита лидера ЕУ, који је заказан за 30. и 31. мај.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер