среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Војводина тражи зграду Бановине у Новом Саду
Хроника

Политика: Војводина тражи зграду Бановине у Новом Саду

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2011.

 На списку непокретности које покрајина чека да им се врате су и виле на Фрушкој гори и у Игалу…

Нови Сад – Зграда Бановине која је седиште покрајинске владе и суседна зграда Скупштине Војводине, објекти грађени средином тридесетих година прошлог века, међу највреднијим су здањима, која су подржављена по закону из 1995. године. Исту судбину доживеле су и административна зграда суда у Новом Саду, три пословне зграде у центру града, као и седам локала на Кеју жртава рације. Истим законом покрајини је одузето и пет вила које се данас углавном користе за радне и протоколарне посете, а у њима се одржавају и разне манифестације, ликовне колоније и сл. Најлепше виле налазе се на обронцима Фрушке горе и носе име покрајине која од 1995. године има само право на њихово коришћење. То су виле „Војводина” у Сремској Каменици, Чортановцима, на Равнама, као и објекат на Андревљу који је покрајина комплетно реновирала 2008. године и дала на коришћење Центру за привредно-технолошки развој Војводине. Све ове непокретности део су имовине Војводине, коју је пописала Управа за заједничке послове покрајинских органа.

Покрајина тако потпуно спремна дочекује најављено усвајање Закона о јавној својини којим би требало да буде регулисано и питање имовине АП Војводине. „Политика” је имала увид у документ који је сачинила управа, а који садржи комплетан преглед покретне и непокретне имовине којом она располаже. Начелник те управе Марко Радосављевић каже за „Политику” да су се у том поступку руководили чланом 86. Устава Србије, Статутом Војводине и другим законима који регулишу питање имовине.

„Ми смо направили инвентар стања, попис покретне и непокретне имовине којима покрајина располаже. У документу је описан правни аспект стицања имовине, покретне и непокретне, као и књиговодствена вредност те имовине и стање у којем се она налази. Влада Војводине је прошлог месеца усвојила ту информацију, а она је достављена и Републичкој дирекцији за имовину. У питању је, пре свега, непокретна имовина која је законом из 1995. године пренета у надлежност Републике Србије, у земљи и бившим државама СФРЈ”, објашњава Радосављевић.

Покрајинска администрација управља, између осталог, и одмаралиштем „Војводина” у Игалу, заједно са сувласницима објекта Привредном комором Војводине.

„Ту нема никаквих проблема. Објекат користимо и након што је дошло до формирања држава Црне Горе и Србије. Са сувласником, Привредном комором Војводине, основали смо привредно друштво ПКВ, које је у Србији регистровано као основно друштво, а у Црној Гори послује као самостални правни субјект. Сви радници у одмаралишту су држављани Црне Горе, запослени за стално, а покрајина је прошле године од Игала остварила добит од четири милиона динара”, каже Радосављевић.  

За разлику од објекта у Игалу, судбина вила „Војводина” на Бледу, у Ловрану и Цриквеници које су пре распада СФРЈ биле у власништву покрајине потпуно је неизвесна. У тим објектима чак није извршен ни попис имовине јер се чека завршетак процеса сукцесије између бивших република. Према незваничним информацијама, вилу на Бледу користи Влада Словеније као своју резиденцију, а објекти у Ловрану и Цриквеници су продавани, и до сада су неколико пута мењали власнике. Покрајина располаже и са 15 службених станова, а има и право коришћења над 14 станова у Новом Саду који нису откупљени и по једним у Зрењанину и Словенији. На списку земљишта на којем је уписано право својине у корист АП Војводине налази се 65 објеката широм покрајине: болнице, рехабилитациони и геронтолошки центри, домови за душевно оболела лица, домови ученика, али и неколико факултета Универзитета у Новом Саду, средњих школа, студентских и ученичких домова.

Војводина има 145 службених аутомобила

На списку покретне имовине која је у власништву покрајине налази се 145 аутомобила, око 800 мобилних телефона, исто толико компјутера, саксијско цвеће, слике... Наш саговорник каже да су све уредно пописали, од обичне пепељаре до каталога слика са потписима Граховца, Блечића, Стојкова ...

„Чињеница је да су председник Пајтић и цела влада подстанари у објекту који је некада припадао Војводини, али што се тиче покретне имовине, па тако и фотеља у којима седе, то је у власништву Управе за заједничке послове Владе Војводине. Ми смо ове године урадили детаљан инвентар стања, пребројали све чиме располажемо, како бисмо рекли, од игле до локомотиве. Ми смо прошле године као управа добили надлежност да по важећим прописима покрајине преузмемо и прописе из области права имовине, и то је био први корак – да направимо детаљну евиденцију и наставимо њоме домаћински да располажемо, каже за „Политику” начелник Управе за заједничке послове покрајинских органа Марко Радосављевић.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер