четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Влада одустаје од „солидарног” пореза
Хроника

Политика: Влада одустаје од „солидарног” пореза

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. март 2009.

Влада Србије обавестиће данас Међународни монетарни фонд да одустаје од договорене обавезе да уведе нови порез од шест одсто на плате, пензије и сва друга примања већа од 12.000 динара. Анализе у влади показале су да је, иако договорена с ММФ-ом, та мера социјално неодржива. Том мером је у договору с ММФ-ом требало да се с тридесет милијарди динара обезбеди такозвано фискално прилагођавање (односно покрије део буџетског дефицита).

„Политика” сазнаје да су такву заједничку иницијативу у петак постигли премијер Мирко Цветковић и потпредседник владе и министар економије Млађан Динкић. Србија не спори потребу да сто милијарди одвоји за фискално прилагођавање, али ће од ММФ-а затражити разумевање за одустајање од увођења новог пореза на зараде и пензије. Истовремено, ММФ-у ће бити јасно предочено да влада не одустаје од намере да нађе новац за укупно сто милијарди динара фискалног прилагођавања. За седамдесет милијарди већ је нађено решење и та сума није спорна. За преосталих тридесет милијарди, уместо новог пореза, влада ће новац највећим делом наћи на страни расхода – у новој, ригорозној штедњи и смањењу државне администрације на свим нивоима.

Одустајањем од новог пореза на плате влада жели да ипак ослободи приватни сектор додатних намета и препусти му да се сам прилагођава на кризу.

Према информацијама до којих је дошла „Политика”, ускоро се могу очекивати отпуштања вишка запослених на свим нивоима државне администрације, укључујући и локалну управу и јавна предузећа. Од ових мера биће поштеђени здравство и образовање, али у јавним (друштвеним) службама одмах ће почети озбиљне реформе и рационализације.

Према уверавањима извора „Политике” с новим планом владе већ се сагласио и гувернер Народна банке Србије Радован Јелашић.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер