субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Уставни суд поново одбацио предлог о забрани деловања навијачких група
Хроника

Политика: Уставни суд поново одбацио предлог о забрани деловања навијачких група

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. март 2011.

Уставни суд одбацио захтев Републичког јавног тужилаштва због „непостојања уставних и законских претпоставки за вођење поступка”

Уставни суд Србије одбацио је предлог Републичког јавног тужилаштва за забрану деловања и брисање из регистра навијачких подгрупа Партизана, Црвене звезде и Рада, сазнаје „Политика”. Одбачен је предлог да се забране навијачке подгрупе „Ултра бојс”, „Белгрејд бојс”, „Ултрас”, „Бригаде”, „Алкатраз”, „Лудаци Падинска Скела”, „Анти-Роми”, „Саут фемили”, „Хед хантерси”, „Иридучибили Нови Београд”, „Шедоуз”, „Икстрим бојс”, „Чувари части”, „Брејн демиџ”, „Јунајтед форс 1987”, а као разлог за овакву одлуку наведено је „непостојање уставних и законских претпоставки за вођење поступка пред Уставним судом и одлучивања по таквом захтеву”.

Захтев за забрану навијачких подгрупа, 16. октобра 2009. године, поднео је тадашњи републички тужилац Слободан Радовановић. Он је тада предложио забрану деловања и брисање из регистра навијачких подгрупа Партизана, Црвене звезде и Рада због, како је рекао, „деловања које је усмерено на насилно рушење уставног поретка, кршење зајамчених људских и мањинских права и изазивање расне, националне и верске мржње”.

– Учесници ових подгрупа имају само префикс навијача. То су навијачи криминала и групе са обележјима неких банди. Они немају ништа заједничко са спортом, већ са криминалом – рекао је пре подношења захтева Радовановић.

Он је нагласио и да је циљ иницијативе да сузбије насиље не само на спортским приредбама, већ и на улицама и градовима Србије.

У предлогу који је поднет Уставном суду, између осталог, наведено је да „иницијатива за забрану екстремних навијачких подгрупа, било регистрованих или не, има за циљ пре свега да заштити младост овог друштва од загађења мржњом, нетолеранцијом, насиљем и ксенофобијом”. У документу је наведено и да се на „скуповима ових група навијача дешавају инциденти са испољавањем ксенофобије, хомофобије и трансфобије са тешким последицама у виду физичког насиља према другим грађанима и странцима који нису дозвољени Уставом и Европском конвенцијом о људским правима”.

У захтеву тужиоца Радовановића наводи се и да су ове групе „постале приватне армије” које служе за убиства, стицање добити кривичним делима и спречавање приватизације клубова.

„Они увек групно, по принципу вучјег чопора, траже жртве својих разуларених страсти, мржње и нетрпељивости”, наводи се у захтеву тужилаштва.

У њему се констатује да и поред евидентне спортске, финансијске и политичке штете које су ове групе правиле, клубови их се никада нису одрицали, „већ су их подржавали, што представља криминалну мрежу”.

Oштре казне због уношења бакљи на стадион

Прекршајни суд у Београду изрекао је прве оштре казне уведене прошлогодишњим изменама Закона о спречавању насиља на спортским приредбама и по хитном поступку пресудио четворици навијача Црвене звезде и Партизана због уношења бакљи на дерби, речено је јуче за Танјуг у том суду. Навијачи који су покушали да на дерби Партизан – Црвена звезда одржан у среду, унесу бакље, осуђени су на 10 до 20 дана затвора, као и новчане казне од по 15.000 до 20.000 динара, изјавила је за Танјуг заменик вршиоца функције председника суда Бранка Живковић.

Поред тога, изречена им је и мера забране уласка на спортске приредбе од годину дана, додала је Живковићева и напоменула да су им одузете бакље. Она је истакла да осуђени навијачи имају право да уложе жалбу у року од три дана.

Навијачи су процесуирани одмах после привођења са стадиона у хитном поступку који је уведен изменама Закона о спречавању насиља на спортским приредбама. Ово су први случајеви спроведени по хитном поступку, али их има још много у редовној процедури. Што се тиче провера забране уласка на стадион, та мера ће се спроводити тако што ће навијач морати да се јави локалној полицијској станици пред почетак утакмице.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер