петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Успон „група мржње” у САД
Хроника

Политика: Успон „група мржње” у САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. април 2011.

Вашингтон – Економска криза чије се последице, иако је званично прошла, још осећају, демографски трендови по којима ће америчка бела већина у догледно време постати мањина, заоштравање подела између америчких конзервативаца и либерала нарочито откако је председник постао Барак Обама – све то је овде плодно тле за умножавање „група мржње”, како се овде карактеришу све организације са расистичким предзнаком, односно неонацистичким идеологијама.

„Правни центар за јужно сиромаштво”, невладина организација која прати политички и друштвени екстремизам, у једном од својих новијих извештаја констатује изузетно велики раст баш тих група: од избора Обаме њихов број је са око 600 порастао на више од хиљаду.

У Америци, неонацисти су од прве појаве таквих организација током 1950-их (мада их је било и пре Другог светског рата), ипак на друштвеној маргини. Процењује се постојање 158 активних нео-наци група са хиљадама чланова и десетинама хиљада симпатизера

Опасност од њиховог деловања се, међутим, не потцењује, па су, као потенцијални терористи, под сталном присмотром Еф-Би-Аја.

Данас је највећа таква група „Национални социјалистички покрет”, познат по томе што – користећи уставне слободе окупљања и изражавања – његови припадници повремено парадирају у нацистичким униформама и са експлицитним нацистичким симболима.

Њихова „мисија” је „велика Америка” у којој држављанство не би могли да имају Јевреји, „обојени” и хомосексуалци. Окупљају углавном млађе људе, укључујући и „скинхедсе”. Имају неку врсту лабаве паравојне структуре, филијале у 32 од 50 америчких држава, свој веб-сајт, па и своју музичку продукцију.

Поред њих делују и „Америчка нацистичка партија”, „Аријске нације”, „Национална алијанса” и многи други, а у ову категорију могу да се уврсте и нацисти који су то били пре појаве идеологије нацизма: Кју клукс клан, данас лабаво организована крајње десничарска организација која је заговорник надмоћи беле расе.

Чак и узете све заједно, ове неонацистичке групе су мањина која углавном делује изван радара јавности, како би могли да се организују, регрутују нове чланове и прикупљају фондове а да их у томе не ометају власти.

М. Мишић

------------------------------------

Кад Хитлера славе на ис­то­ку Евро­пе

Рас­пад СССР-а, по­чет­ком 1990-их, про­у­зро­ко­вао је ве­ли­ке еко­ном­ске и со­ци­јал­не про­бле­ме у свим де­ло­ви­ма бив­ше др­жа­ве. Не­до­ста­так по­сла и си­ро­ма­штво ко­ји су при­ти­сли де­се­ти­не ми­ли­о­на љу­ди ство­ри­ли су по­год­но тло за по­ја­ву ул­тра­де­сни­чар­ских по­лу­вој­них ор­га­ни­за­ци­ја, ко­је су пру­жи­ле уто­чи­ште мар­ги­на­ли­зо­ва­ним, нео­бра­зо­ва­ним, по­себ­но мла­ди­ма ко­ји­ма ни­је да­та ни­ка­ква мо­гућ­ност за за­по­сле­ње.

Глав­не од­ли­ке де­ло­ва­ња ру­ских нео­на­ци­ста су: ра­си­зам, ан­ти­се­ми­ти­зам, исла­мо­фо­би­ја и екс­трем­на ксе­но­фо­би­ја усме­ре­на ка при­до­шли­ца­ма из Ази­је. Иако не сле­де кла­сич­ни на­ци­зам, то их не спре­ча­ва да се ки­те „сва­сти­ка­ма“ и сла­ве Адол­фа Хи­тле­ра.

Нај­и­стак­ну­ти­ја гру­па ова­квог по­ли­тич­ког усме­ре­ња је „Ру­ско на­ци­о­нал­но ује­ди­ње­ње“ (РНЕ), ко­је пред­во­ди Алек­сан­дар Бар­ка­шов. При­пад­ни­ци РНЕ твр­де да сво­је ис­по­ста­ве већ има­ју у 250 гра­до­ва ши­ром зе­мље. Се­бе сма­тра­ју аван­гар­дом пред­сто­је­ће на­ци­о­нал­не ре­во­лу­ци­је и у том сми­слу спро­во­де и вој­ну обу­ку сво­јих чла­но­ва.

„На­ци­о­нал­со­ци­јал­на уни­ја“, ко­ју пред­во­ди Вик­тор Ја­ку­шев, та­ко­ђе ра­ди на „ства­ра­њу на­ци­о­нал­не др­жа­ве“, али се исто­вре­ме­но бо­ри и про­тив „по­ку­ша­ја ци­о­ни­ста да ус­по­ста­ве гло­бал­ну хе­ге­мо­ни­ју“. По Ја­ку­ше­ву, ма­со­ни су хо­мо­сек­су­ал­ци, при­пад­ни­ци „ни­жих ра­са“ од­ли­ку­ју се не­до­стат­ком јед­ног хро­мо­зо­ма у од­но­су на „ви­шу ра­су“, а Је­вре­ји су „би­о­ро­бо­ти про­гра­ми­ра­ни да по­чи­не са­мо­у­би­ство“.

Ру­ски нео­на­ци­сти су не­дво­сми­сле­но ста­ви­ли на зна­ње да им је циљ на­сил­но пре­у­зи­ма­ње вла­сти. Сво­ју де­лат­ност „по­кри­ва­ју“ ра­дом у спорт­ским клу­бо­ви­ма, као чу­ва­ри ре­да, обез­бе­ђе­ње и слич­но, што им омо­гу­ћу­је до­ступ оруж­ју. Нај­дра­стич­ни­ји при­мер њи­хо­вог де­ло­ва­ња је­сте од­се­ца­ње гла­ва дво­ји­ци му­сли­ман­ских ими­гра­на­та ис­пред цр­ве­не за­ста­ве са сва­сти­ком. Овај зло­чин, сни­мљен ви­део-ка­ме­ром, у јед­ном тре­нут­ку се на­шао и на Ин­тер­не­ту.

Нео­на­цисти екс-Ју

Хр­ват­ски нео­на­ци­сти, на­след­ни­ци уста­шке иде­о­ло­ги­је Ан­те Стар­че­ви­ћа и Ан­те Па­ве­ли­ћа, огла­ша­ва­ју се ис­пи­си­ва­њем ан­ти­срп­ских гра­фи­та, скр­на­вље­њем гро­бља и спо­ме­ни­ка, не­ги­ра­њем Хо­ло­ка­у­ста, ис­ти­ца­њем уста­шких сим­бо­ла, кон­цер­ти­ма пе­ва­ча Томп­со­на. Са­да­шњи Уста­шки по­крет углав­ном је фи­нан­си­ран из ино­стран­ства, па­ра­ма еми­гра­на­та из вре­ме­на Дру­гог ра­та и њи­хо­вих по­ро­ди­ца. 

У Сло­ве­ни­ји је ре­ги­стро­ван раст по­пу­лар­но­сти нео­на­ци и нео­фа­ши­стич­ких ор­га­ни­за­ци­ја ко­је сво­је по­сто­ја­ње бра­не ла­жним па­три­о­ти­змом ши­ре­ћи мр­жњу и не­то­ле­ран­ци­ју за­сно­ва­ну на ра­сној и ет­нич­кој осно­ви. Пр­ви скин­хед­си ре­ги­стро­ва­ни су још 1984. а по­себ­но им је при­влач­на ксе­но­фо­бич­на Сло­вен­ска на­ци­о­нал­на стран­ка чи­ји је сло­ган „Сло­ве­ни­ја Сло­вен­ци­ма“.

У БиХ је фе­бру­а­ра 2010, по мо­де­лу Хан­џар ди­ви­зи­је, фор­ми­ран Бо­сан­ски по­крет на­ци­о­нал­ног по­но­са ко­ји је као сво­је не­при­ја­те­ље пре­ци­зно од­ре­дио: „Је­вре­је, Ро­ме, чет­ни­ке, хр­ват­ске се­па­ра­ти­сте, Ти­та, ко­му­ни­сте, хо­мо­сек­су­ал­це и црн­це“.

Нео­на­ци­зам у Ср­би­ји, ко­ји по­чи­ва на на­ци­о­нал­ним и вер­ским фак­то­ри­ма, ре­пре­зен­ту­је „На­ци­о­нал­ни строј”, гру­па ко­ја је ор­га­ни­зо­ва­ла мно­ге ин­ци­ден­те и чи­ји су ли­де­ри пред су­дом.

С. С.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер