уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Турска повукла мигранте с грчке границе
Хроника

Политика: Турска повукла мигранте с грчке границе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. март 2020.

На грчко-турској граници код Евроса, после готово месец дана задржавања хиљада миграната којима су власти у Анкари отвориле пролаз ка Европи, одједном је завладало затишје.

Грчки војни извори саопштавају да је испражњен импровизовани логор с турске стране и да је око 2.000 миграната из њега смештено у аутобусе који су кренули према унутрашњости Турске. Истовремено, с турске стране границе код Евроса почели су пожари, за које грчки медији наводе да су их проузроковали турски полицајци како би присилили стотине најупорнијих миграната да напусте ту област. У турским медијима појавила се вест да је у току дезинфикција логора, што наводи на сумњу да су се међу мигрантима појавили први случајеви вируса корона. Степен приправности грчких снага код Евроса ипак је задржан на највишем нивоу, за случај да је све ово само варка за којом следе нове провокације, кажу извори из војске.

Ако ово значи да је епидемија вируса корона лишила Грчку макар једне невоље, проблемима с мигрантима ту ипак није крај. Око 120 посланика Европског парламента (ЕП) тражило је од грчке владе да мигранте из пренатрпаних кампова на острвима пребаци на копно. Посланици ЕП сматрају да су мигранти „заточеници на егејским острвима” и траже њихову евакуацију на копно, где ће у прихватним центрима имати боље услове. Инсистирају да се бар старији од 60 година, дијабетичари и плућни болесници евакуишу с острва.

Грчка, међутим, сматра да се забрана кретања односи и на премештање миграната, утолико пре што до сада у камповима за њих нема оболелих од короне. Пребацивање на копно, где број оболелих међу локалним становништвом расте, било би ризично. Сви нови мигранти који су са турске обале стигли после 1. марта нису упућивани у постојеће кампове на острвима, већ су смештани у привремене центре, како би се искључила могућност преношења вируса.

Страх од коронавируса дисциплиновао Грке

Страх од вируса корона, али и казне због непридржавања мера које је држава прописала за његово сузбијање, иначе, променили су Грке, који, као сви медитерански и балкански народи, не воле правила. Морали су да одустану од шетњи уз море и оправдања која су смишљали за то што излазе на ваздух.

Откако је полиција на улицама, Грци се труде да избегну казну од 150 евра за кршење забрана, која је само првог дана написана за 1.600 особа. С изузетком неколико села у околини Kозана и Kасторије, која су у карантину, у Атини, Солуну и другим већим градовима није уведен полицијски час, али је снази ванредно стање. Нема забране изласка за особе старије од 65 година, али је, уз дозволе за оне који иду на посао, строго одређено шест разлога из којих може да се напусти дом. Уколико се испуни прописани формулар, пошаље ес-ем-ес порука или руком напише оправдање с личним подацима, адресом становања и крајњом одредницом, може се код лекара, у апотеку, самоуслугу и банку, на сахрану или у кратку шетњу с псом, односно на трчање и разгибавање. Било је и невероватних ситуација: старији грађанин који је себи дозволу написао на тоалет папиру, мајка која је, пошто у аутомобилу могу да буду двоје одраслих и једно дете, друго дете затворила у гепек.

(Политика) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер