петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Три сценарија за Смедеревску челичану – стратешки партнер, дотације државе или катанац на капију?
Хроника

Политика: Три сценарија за Смедеревску челичану – стратешки партнер, дотације државе или катанац на капију?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. октобар 2014.

До половине децембра треба да се дозна да ли ће железара добити стратешког партнера, држава наставити да јој даје осам милиона евра дневно или – катанац на капију: Све варијанте још у игри

Смедерево – „Железара Смедерево” има обезбеђена средства за функционисање до половине децембра, изјавио је за „Политику” Бојан Бојковић, извршни директор за финансије у тој фабрици. Влада Србије је током септембра поново интервенисала како би „железара” са упаљеном пећи сачекала евентуалне купце или партнере. Шта ће након 15. децембра бити са српском челичаном, у рукама је државе. Могућа су три сценарија: да се стратешки реши њена судбина, да држава настави да помаже губиташа или да се стави катанац на фабрику.

Иако је члан радне групе за „железару”, Бојковић није желео да коментарише преговоре које држава месецима води са неколико компанија. Каже да „свака информација која изађе у јавност доводи у питање преговарање, те да је реч о комплексним стварима, јер ’железара’ није трафика, већ велика компанија”. У међувремену, све информације су централизоване – једини задужен за медије је премијер лично.

Ипак, да не иде баш све глатко у том процесу потврђује и последња изјава Александра Вучића.

„Близу смо решења за ФАП, што не могу да кажем за ’Железару Смедерево’, али смо и ту ближи него прошле недеље”, рекао је он уз, опет непрецизну констатацију, да би „до Нове године, а можда и раније, требало да се нађе решење за фабрику у Смедереву”.

„Политика” незванично сазнаје да се и даље преговара са пет заинтересованих компанија, од којих је једна домаћа. Реч је о „Есмарк стил групи”, „Црвеном октобру”, Инвестиционом фонду „Вествуд”, „Јунајтед групи” и јединој домаћој компанији, „Металферу” из Сремске Митровице. Компанија „Арселор Митал” недавно се повукла из трке за српску челичану.

Радна група за „Железару Смедерево” још у августу обавила је разговоре са овим компанијама и оне су понудиле своје пословне планове. Зашто се чека, у домену је нагађања. Незванично, преговори се затежу око инсистирања државе на дугорочној производњи са очувањем што више радних места. Да би радила са пуним капацитетом „железари” недостаје око 300 милиона долара обртног капитала, изјавио је раније Бојан Бојковић за наш лист.

У случају да се питање „Железаре” не реши до краја године, готово да не постоје реалне основе да држава настави да одржава вештачку производњу у фабрици. Месечни губитак од 10 милиона долара превелики је залогај и у овим месецима чекања, а камоли након тога. Око овога се готово сви слажу, а управо тај последњи сценарио, плаши цело Смедерево, поготово раднике „Железаре” и њихове породице.

– Нама је ово чекање „топло – хладно” најгоре од свега. Будим се са стрепњом шта ће бити са фабриком. Она храни целу моју породицу. Нас је шесторо а само ја радим. Ако је затворе, нема нам живота, јадикује радник у производњи који не жели да му износимо име.

Оваквих примера има много. Нису ретки ни запослени који су подигли кредите и буквално све им зависи од судбине фабрике.

Тренутно у „Железари” ради једна висока пећ. Месечна производња креће се од 52.000 до 57.000 тона готових производа, што је тек трећина капацитета. У августу је произведено 56.000 тона, а сличан обим је и у септембру, каже Бојковић. Сви радници су ангажовани.

Од будућности „Железаре” директно и индиректно зависи цео град на Дунаву. Она пуни трећину локалног буџета кроз порезе, доприносе и потрошњу у граду, а нису занемарљиви ни секундарни утицаји на добављаче и купце чији радници живе од тога.

Недостају и радници

Први човек финансија у „Железари Смедерево”, Бојан Бојковић, изјавио је да упркос смањеном обиму производње фабрика има мањак појединих радника и да ће будући власник бити приморан да отвори око 300 нових радних места. Реч је, каже, о специфичним занимањима, попут краниста, ватрогасаца, заваривача. Очекује се да онај ко уђе у „Железару” донесе обртни капитал и да повећа производњу, а то ће довести до потребе за новим радницима, каже Бојковић.

(Оливера Милошевић – Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер