субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Терористи стижу у Европу преко Балкана
Хроника

Политика: Терористи стижу у Европу преко Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. новембар 2010.

БЕОГРАД, САРАЈЕВО - Стручњаци за тероризам упозоравају да би екстремисти, који последњих дана прете да ће напасти одређене циљеве у Европи и Америци, могли да стигну преко Балкана, где би могли, без много проблема, да се домогну оружја и експлозива.

„У Европи и Америци је, после недавних претњи, појачана контрола уношења оружја, као и активности екстремних исламских и криминалних група које препродају оружје. Али, једна празнина остаје, а то је Балкан”, истиче се у анализи агенције Ројтерс, која се позива на експерте за тероризам.

„Најмањи проблем за териористе је да овде добију оружје и муницију”, истиче Адем Хускић, члан парламентарне комисије БиХ за безбедност и одбрану.

Милиони комада лакшег наоружања остали су нерегистровани после распада комунистичког система на простору Југодславије и ратова који су вођени у последњој деценији прошлог века.
У ратној зони готово свако је имао наоружање, и то готово без икакве контроле. Оно је деведесетих година продавано криминалним групама на Западу, као и парамилитарним групама у северној Ирској и сепаратистима у Баскији. Али, лако наоружање се и даље, у великом броју, налази у илегалном поседу грађана на простору бивше Југославије. „Само Бог зна колико сада има оружја у Босни. Према неким проценама, 20 одсто становништва илегално поседује наоружање. Ово предстравља озбиљан проблем не само за Босну него и за регион и целу Европу”, цитира агенција Хускића.

На тај проблем у изјави агенцији указао је и Зоран Драгишић, предавач на Факултету за стратешке студије у Београду.

Оружје које је продавала бивша Југославија и оно које је „нестало” током последњих ратова, биће около најмање три деценије, док га не поједе рђа и постане неупотребљиво.

Велике количине илегалног оружја постоје на Косову, где је остало после сукоба између Срба и Албанаца деведесетих година. Бивши борци и грађани поседују, према неким проценама, око 400.000 илегалних цеви, што значи једна пушка или пиштољ на сваког петог становника.

Огромне количине оружзја на Косово су стигле из Албаније после 1997. године, када су грађани опљачкали тамошња армијска складишта наоружања, пошто су открили да су изгубили штредне улога у банкама.

После терористичких напада на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001. године, балканске земље придружиле су се Америци у борби против тероризма. „Србија, Босна и друге земље побољшале су напоре у борби против исламистичких милитаната у Босни и у региону Санџака. Али регион се и даље сматра раскрсницом за шверцовање дроге, људи и наоружања”, закључује се у овој анализи.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер