четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Тајновите (пред)изборне припреме у Немачкој
Хроника

Политика: Тајновите (пред)изборне припреме у Немачкој

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. мај 2011.

Док се у немачкој јавности шеф немачке грађанске левице Сигмар Габријел и његов утицајни партијски колега Пер Штајнбрик и даље надмећу ко ће бити челни кандидат социјалдемократа (СПД) на изборима за Бундестаг 2013. године, немачки медији откривају да је већ постигнут унутарстраначки договор.

Позивајући се на „проверене” изворе, „Франкфуртер алгемајне цајтунг” је у ударном чланку, прошлог уторка, најавио сензацију – обелоданио је да се челна тројка СПД-а тајно састала крајем априла. Габријел, Штајнбрик и Франк Валтер Штајнмајер наводно су постигли договор о „расподели одговорности” за период до расписивања следећих парламентарних избора.

„Пред десерт тајне вечере, Габријел је понудио Штајнбрику позицију канцеларског кандидата, уколико анализе бирачког расположења покажу да је популарнији кандидат”, известио је лист.

Из кабинета шефа странке стигло је саопштење да тајни састанак није одржан да би само неколико сати касније било појашњено: „Поменути партијски другови јесу се састали, али су теме разговора биле другачије. Расправљано је о предстојећем повишењу пореза и акциза.”

Два саопштења различитог садржаја прихваћена су као доказ да је у току жустро сучељавање за место канцеларског кандидата грађанске левице. Да ли је реч о науму (у јавности непопуларног) шефа странке Габријела да обећањем Штајнбрику спречи ривалство ширих размера (постоји предлог да се сви покрајински шефови странке надмећу за звање канцеларског кандидата), или о Габријеловом покушају да „правовремено” осујети амбиције Франка Валтера Штајнмајера?

На сучељавања око позиције канцеларског кандидата гледа се са великим интересовањем, не само у Немачкој, већ широм континента. Све актуелне прогнозе указују да би после следећих избора требало очекивати смену у канцеларској ложи Бундестага – одлазак демохришћанке Ангеле Меркел и долазак социјалдемократског лидера на чело владе, уз коалициону подршку Зелених.

Тајни састанак другачије политичке групације побудио је, ипак, већу пажњу. У јужнотиролском граду Мерану, на крајњем северу Италије, састали су се челници најпознатијих странака европске екстремне деснице. Према извештајима аустријских, италијанских и немачких медија, састали су се челници италијанске Лиге за Север и јужнотиролске „сестринске странке” аустријских слободара, вође француског Националног фронта... По обичају, добро информисани бечки булеварски дневник „Естерајх” додао је и имена белгијског Фламс Беланга и данске ултрадесничарске Народне партије.

Састанак, наравно, није био званичне природе, јер организатори, италијанска Лига за север, говоре о „спонтаном сусрету, прошлог викенда, неколицине истакнутих вођа европских патриотских партија”, посвећеном концентрацији „аутономних” активности широм Европе, и то у време одржавања избора у једној од земаља из којих долазе поменуте странке. Каже се: „Странке су неформалне чланице незваничне страначке уније европске деснице.”

Предмет тих наводно неформалних разговора било је покретање „европске иницијативе (захтев за расписивање паралелног референдума у земљама ЕУ) за укидање права на миграцију привредним емигрантима”. Термин за почетак акције требало би да буде усклађен са трајањем предизборне кампање у Аустрији. Успех слободара Хајца Кристијана Штрахеа, практично наследника Јерга Хајдера, на крајње десном крилу алпског страначког спектра, допринео би даљој афирмацији екстремне деснице широм континента.

Не чуди да су детаљне вести о тајном састанку екстремне деснице јавности пренели аустријској социјалдемократији блиски листови – бесплатни дневник „Хојте” и поменути „Естерајх”. Донедавна трећа политичка снага у земљи, слободари – освојили би према актуелним анализама чак 43 одсто гласова бирача – опасан су ривал владајућој коалицији левице и народњака.

Још занимљивији, међутим, јесте детаљ да се вођа аустријских десничара Хајнц Кристијан Штрахе, непосредно после састанка у Мерану, запутио у Москву. У Русији је био гост неких тамошњих странака деснице. Извори у централи уставобранитеља у Бечу (државна полиција) тврде да је прави разлог Штрахеовог путовања у Москву био – обезбеђивање финансијске подршке „неких” руских магната европској десници.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер