четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Шта се крије иза Давенпортових похвала
Хроника

Политика: Шта се крије иза Давенпортових похвала

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. децембар 2014.

Два пута за два дана шеф мисије Европске уније у Србији Мајкл Давенпорт је, помало и неуобичајено за наше прилике, имао само речи разумевања и похвале за потезе Владе Србије. Јуче је присуствовао седници владе, као што то чини сваког месеца када је на дневном реду расправа о европским интеграцијама, где је, како је саопштено, високо оценио спремност Србије да примени Бриселски споразум и допринесе нормализовању стања на Косову и Метохији. Давенпорт је такође похвалио Србију за добру организацију „кинеског самита”.

Само дан раније на скупу „Свет у 2015” он је оценио да Србији предстоји тежак период и да је потребно предузети храбре потезе које „Влада Србије први пут предузима”, борећи се с „наслеђем државних и друштвених предузећа”.   

Саговорници „Политике” кажу да свакако пријају овакве похвале, али напомињу и да Београд не би требало због њих да се успава на ловорикама. Или, како то каже Александра Јоксимовић, директорка Центра за спољну политику, похвале и захтеви се ипак међусобно не искључују. Неки други саговорници нашег листа пак кажу да они који нас највише јавно хвале највише од нас и траже. 

Шеф посланичке групе Српске напредне странке Зоран Бабић истиче да Давенпорт није једини који нас хвали.

„Страни државници, председници влада признају и подржавају мере које спроводи Влада Србије и ту мислим и на премијера Кине, који је то врло експлицитно рекао. Али оно што је веома значајно јесте да такви тонови долазе и од госпође Ангеле Меркел и од премијера Француске. И од свих оних који нас гледају реалним и пријатељским очима и који виде и тешкоће у којима се наша држава налази, а нарочито јавне финансије, за које СНС и ова влада немају одговорност”, објашњава Бабић и додаје да влада предузима мере „које нису алхемичарске, већ испробани и атестирани лек”.

Уз опаску да је захвалан свима који нас подржавају, он додаје и да ће бити још захвалнији када Србија добије не само тапшање по рамену већ и конкретне мере којима се убрзава пут Београда ка ЕУ. То би се, каже, огледало у већем броју инвестиција које би довеле до већег броја нових радних места јер је је „овој влади економија и бољи живот грађана у епицентру политике”.

Чињеница је, каже Александра Јоксимовић, да реформски процес сам по себи није једноставан, да је на почетку непопуларан, те да је економска ситуација у Србији компликована.

„Мере које је влада предузела су прилично непопуларне, а самим тим је и прича о неопходности усклађивања са захтевима ЕУ нешто што није увек добро прихваћено међу грађанством. Није лако да влада примењује све оно што дугорочно даје позитивне резултате, али на кратки рок изазива негативан одијум и негодовање међу народом”, објашњава Јоксимовићева, која је уверена да део заслуга за похвале Давенпорта могу да се припишу и предбожићњем расположењу, када се сви труде да буду што благонаклонији.

Влада спремна за наставак дијалога

Влада Србије спремна је за наставак дијалога Београда и Приштине, који би, према плану требало да започне почетком фебруара у Бриселу, саопштено је јуче после седнице Вучићевог кабинета.

У расправи о Информацији о процесу придруживања Европској унији, оцењено је да је Влада Србије посвећена европском путу и да настоји да испуни све обавезе у процесу придруживања.

Ј. Церовина

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер