петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Словеначки војници шиканирани на Косову
Хроника

Политика: Словеначки војници шиканирани на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2009.

Љубљана – Синдикат Словеначке војске (СВ) упозорава министарку одбране Љубицу Јалушич на неправилности којима су изложени словеначки војници послати „у мисију” на Косово. Ускраћивање одмора током мисије на Косову, због чега се догађају саобраћајне несреће, притисак на војне полицајце и њихово шиканирање приликом премештаја, увредљиво понашање надређених који током службених разговора у канцеларији играју билијар или голф, срамоћење припадника СВ који су морали са гас-маском на лицу да стоје у строју или да чисте санитарије са гас-маском и кацигом на глави, одевени у панцир-прслуке…, само су неки од начина на који су понижавани, вређани и шиканирани словеначки војници.

То је део тежих неправилности предочених словеначкој министарки одбране па је она обећала да ће спровести „веома обимну истрагу”. Окидач за описано откриће о шиканирањима којима су изложени припадници СВ на Косову било је самоубиство словеначке војникиње (29) прошлог уторка у бази у Пећи. Испоставило се да је руку на себе дигла аутоматском пушком коју је задужила и то у присуству надређеног који тврди да је покушао да је одврати од кобног чина, али га није послушала. Портпарол министарства одбране Симон Корез је исте вечери умиривао нацију гаранцијама да је то „прво самоубиство у СВ у последњих пет година”, али га је већ ујутро демантовала љубљанска штампа информацијом да је то пето самоубиство у СВ последњих година. Старешине покојне војникиње кажу да је била „изузетно добро оспособљена” и да није показивала знаке нерасположења или депресије.

Корез признаје да војници западају у кризу у далеким мисијама, попут Косова или Авганистана, око 3-4 месеца по одласку од куће, када све пређе у рутину и остане вишак времена. Министарство открива и да је посебна војна комисија с Косова превремено вратила, због склоности ка „неуобичајеним радњама”, једног припадника словеначког контигента Кфора. Министарка Јалушич умирује домаћу јавност речима да до сада није добила индиције да је преминула војникиња била предмет било каквог шиканирања а „ако утврдимо другачије, онда ћемо оштро реаговати”.

Родитељи девојке одбили су војне почасти приликом сахране ћерке, иако би то значило да Војска покрива све трошкове погреба. Родитељи кажу да су разочарани због лоше комуникације Словеначке војске о околностима самоубиства и превоза посмртних остатака покојнице у Словенију. Богран Чепич, потпредседник словеначког парламентарног одбора за одбрану, после седнице на којој су одборници „упознати са дешавањима на Косову”, тврди да су „односи унутар контингента Словеначке војске која је у војној мисији – сређени”.

Покојна војникиња била је родом из региона Штајерске (Марибор и околина). Уочи судбоносног 24. новембра није исказивала потребу за стручном помоћи, а у Словеначкој војсци се запослила у пролеће прошле године, када је завршила и психолошки тренинг, напомиње Корез. Заједно са још 384 припадника 20. контингента СВ отпутовала је у Пећ у августу, из касарне у Врхници, где су им срећан пут пожелели премијер Борут Пахор и начелник Генералштаба СВ Алојз Штајнер.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер