Početna strana > Hronika > Politika: Rusi spasli NIS od bankrota
Hronika

Politika: Rusi spasli NIS od bankrota

PDF Štampa El. pošta
utorak, 18. maj 2010.

Međunarodna finansijska revizija pokazala da je NIS od 2005. do 2008. godine poslovao s gubitkom od 37,6 milijardi dinara

Naftna industrija Srbije zabeležila je 2009. gubitak od oko 4,4 milijarde dinara, ali za ovu, tekuću, očekuje se dobit od oko 1,9 milijardi dinara, izjavio je juče na konferenciji za novinare Kiril Kravčenko, generalni direktor ove kompanije.

NIS je od februara do decembra prošle godine zabeležio dobitak od 2,9 milijardi dinara, ali je kompanija na kraju godine, ipak imala negativan rezultat zbog – kursnih razlika.

Finansijski izveštaj za period 2005. do 2008. godine, rađen prema međunarodnim računovodstvenim standardima, potvrdio je da je ova kompanija zabeležila gubitak od 37,6 milijardi dinara, jer se u bilansu kompanije vode skupe zalihe koje NIS faktički ne poseduje. Tako se, primera radi, istakao je Kravčenko, na zalihama NIS-a nalazi 113.000 tona nafte u Janafu (jugoslovenskom naftovodu), ukupne vrednosti 2,7 milijardi dinara, da bi se utvrdilo da je vlada Hrvatske jednostrano nacionalizovala tu količinu još tokom 90-ih.

Deo gubitaka čine stavke kao što su troškovi neopravdanog konsaltinga čija korist ne može da bude kapitalizovana, rezerve za imovinu koja nije u funkciji, ulozi u akcije koje su bezvredne...

Upitan, zašto se tek sada radio ovaj finansijski izveštaj, a ne pre nego što je „Gaspromnjeft” ušao u NIS, Kravčenko kaže da analiza prave situacije zahteva bar dve godine.

Aleksej Urisov, zamenik generalnog direktora NIS-a, kaže da za period od 2005. do 2007. godine NIS nije imao čisto mišljenje revizora o finansijskom poslovanju tako da novi vlasnik nije ni mogao da ima uvid u pravo stanje stvari. Sada ga je dobio.

Izvor za pokrivanje gubitaka može biti dobit preduzeća, budući da kompanija očekuje da će do kraja ove godine pozitivno poslovati, ali uzimajući u obzir iznos gubitaka iz prethodnih godina, gubici će u skorijoj budućnosti ostati nepokriveni, pa i minus iz 2008. godine.

Međutim, uprkos neophodnosti da se ispoštuje ovakav finansijski izveštaj Upravni odbor i menadžment NIS-a su optimisti i smatraju da se u budućnosti iznos knjigovodstvenog gubitka može smanjiti zahvaljujući pozitivnom razrešenju sudskih sporova i likvidaciji niza drugih obaveza.

Finansijski izveštaj NIS-a je zapravo, rekao je Kravčenko, pokazao u kakvom se stanju realno nalazi kompanija kao i da je privlačenje strateškog investitora „Gaspromnjefta” spaslo kompaniju od (pred)bankrotnog stanja

Kravčenko je potvrdio da sve analize pokazuju da rafinerijska cena prerade nije najviša u Srbiji, već da je na nivou drugih zemalja u regionu.

Na pitanje, da li će doći do novog poskupljenja goriva pošto su se stekli uslovi za to, Kravčenko je odgovorio, da se NIS bori za svakog kupca i da ni sada ne prodaje gorivo po maksimalno dozvoljenim cenama.

„Jugoinspekt” po svoj prilici više neće biti parter NIS-u kada je u pitanju posao kontrole kvaliteta i drugih usluga koje je ovo državno preduzeće godinama radilo za NIS.

Ovaj posao će ubuduće raditi „Sibolt” koji ima svoje predstavništvo u Beogradu, pojašnjeno je juče na konferenciji.

Kao što postoji velika četvorka među revizorima tako i u ovom poslu postoji velika dvojka, a „Sibolt” je jedan od tih igrača. Zakonsko pravo novog vlasnik NIS-a je da bira partnera za rad.

(Politka)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner