четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Руси спасли НИС од банкрота
Хроника

Политика: Руси спасли НИС од банкрота

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. мај 2010.

Међународна финансијска ревизија показала да је НИС од 2005. до 2008. године пословао с губитком од 37,6 милијарди динара

Нафтна индустрија Србије забележила је 2009. губитак од око 4,4 милијарде динара, али за ову, текућу, очекује се добит од око 1,9 милијарди динара, изјавио је јуче на конференцији за новинаре Кирил Кравченко, генерални директор ове компаније.

НИС је од фебруара до децембра прошле године забележио добитак од 2,9 милијарди динара, али је компанија на крају године, ипак имала негативан резултат због – курсних разлика.

Финансијски извештај за период 2005. до 2008. године, рађен према међународним рачуноводственим стандардима, потврдио је да је ова компанија забележила губитак од 37,6 милијарди динара, јер се у билансу компаније воде скупе залихе које НИС фактички не поседује. Тако се, примера ради, истакао је Кравченко, на залихама НИС-а налази 113.000 тона нафте у Јанафу (југословенском нафтоводу), укупне вредности 2,7 милијарди динара, да би се утврдило да је влада Хрватске једнострано национализовала ту количину још током 90-их.

Део губитака чине ставке као што су трошкови неоправданог консалтинга чија корист не може да буде капитализована, резерве за имовину која није у функцији, улози у акције које су безвредне...

Упитан, зашто се тек сада радио овај финансијски извештај, а не пре него што је „Гаспромњефт” ушао у НИС, Кравченко каже да анализа праве ситуације захтева бар две године.

Алексеј Урисов, заменик генералног директора НИС-а, каже да за период од 2005. до 2007. године НИС није имао чисто мишљење ревизора о финансијском пословању тако да нови власник није ни могао да има увид у право стање ствари. Сада га је добио.

Извор за покривање губитака може бити добит предузећа, будући да компанија очекује да ће до краја ове године позитивно пословати, али узимајући у обзир износ губитака из претходних година, губици ће у скоријој будућности остати непокривени, па и минус из 2008. године.

Међутим, упркос неопходности да се испоштује овакав финансијски извештај Управни одбор и менаџмент НИС-а су оптимисти и сматрају да се у будућности износ књиговодственог губитка може смањити захваљујући позитивном разрешењу судских спорова и ликвидацији низа других обавеза.

Финансијски извештај НИС-а је заправо, рекао је Кравченко, показао у каквом се стању реално налази компанија као и да је привлачење стратешког инвеститора „Гаспромњефта” спасло компанију од (пред)банкротног стања

Кравченко је потврдио да све анализе показују да рафинеријска цена прераде није највиша у Србији, већ да је на нивоу других земаља у региону.

На питање, да ли ће доћи до новог поскупљења горива пошто су се стекли услови за то, Кравченко је одговорио, да се НИС бори за сваког купца и да ни сада не продаје гориво по максимално дозвољеним ценама.

„Југоинспект” по свој прилици више неће бити партер НИС-у када је у питању посао контроле квалитета и других услуга које је ово државно предузеће годинама радило за НИС.

Овај посао ће убудуће радити „Сиболт” који има своје представништво у Београду, појашњено је јуче на конференцији.

Као што постоји велика четворка међу ревизорима тако и у овом послу постоји велика двојка, а „Сиболт” је један од тих играча. Законско право новог власник НИС-а је да бира партнера за рад.

(Политка)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер