четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Нејасна стратегија за „Галенику”
Хроника

Политика: Нејасна стратегија за „Галенику”

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2011.

За фабрику лекова „Галеника”, држава ће потражити новог власника. Надајмо се бољег него што је она сада. Министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић,рекао је јуче да је решење за „Галенику” да је преузме стратешки партнер, а да држава задржи мањински пакет од „25–30 одсто удела”, односно да има контролну функцију.

По њему, сада се показује да је било боље да је извршена приватизација. Влада Србије објавила је прошле седмице да ће дати гаранцију за кредит од 70 милиона, а Ћирић је јуче најавио да ће за краткорочне обавезе период мировања отплате дуга бити две године. Пет година после тога„Галеника” ће плаћати обавезе, што значи да се ради о седмогодишњој обавези.

После јучерашње Ћирићеве изјаве просто се намеће утисак да држава нема јасну стратегију за ову компанију. Пре неколико година ставила ју је на списак предузећа, чије ће бесплатне акције грађани моћи да добију. Затим ју је скинула са тог списка од шест предузећа, са образложењем да је нико неће купити са таквим „расутим” власништвом. Речено је да компаније из бранше желе да је купе само уколико се на продају нуди стопроцентни капитал предузећа. На расписаном тендеру, и поред тога што је држава нудила сав капитал, понуде су биле незадовољавајуће, и на крају од продаје није било ништа.

Сада, пак, држава жели да прода мањи удео и да за себе задржи неки пакет, који јој омогућава контролу.

Милан Ковачевић, консултант за страна улагања каже да и овај последњи пример показује да држава нема јасну стратегију за предузећа којима управља, али и колико су управљачи државног капитала – неозбиљни.

– Држава је већ дала пуно гаранција за кредите за многа јавна предузећа. На пример, прошле године за Јат у вредности од 50 милиона евра, пре тога за модернизацију железнице 140 милиона евра. Ми се овде понашамо као да та гаранција није дуг државе, јер чим је неко солидаран дужник банка може одмах од њега да наплати кредит. Пошто је „Галеника” презадужена врло вероватно је да ће овај зајам да плате порески обвезници. Треба проверити да ли је ово ново задужење планирано у буџету, а сумњам да јесте – каже Ковачевић чији је, иначе, став да ову фабрику лекова треба приватизовати и да ће само тако бити ефикасна.

По њему, из „Галеникине” презадужености, која износи 120 милиона евра, види се колико је држава лош власник.

– Зашто су правили нову фабрику када ни капацитети старе нису искоришћени. Тачно је да нису могли да добију међународне сертификате за лекове из старих погона, али би сваки иоле добар власник прво видео колика би прво била инвестиција у обнову тих старих погона. Најгоре решење је дугу додати нови дуг– сматра Ковачевић.

Професор Економског факултета Љубомир Маџар каже да „Галеника” лоше послује и питање је да ли би неко желео да буде њен стратешки партнер.

„Ако се и појави, стратешки партнер ће сигурно поставити услове који се неће свидети политичарима”. Иначе, у Галеници је ново старо руководство. Генерални директор Ненад Огњеновић је на годишњем одмору, а замењује га Живомир Новаковић, помоћник директора за економске послове. Стварно задужен за „Галенику” је Дејан Бацковић, председник Управног одбора, иначе директор СПС-а, који ће влади свака три месеца морати да подноси извештај о пословању фабрике. Иначе, ова фабрика лекова би од данас требало да има другачију управљачку структуру и то да уместо седам помоћника директора њих убудуће буде три, а да уместо 14 буде осамсектора. У наредним данима очекује се да банке фабрици одблокирају рачун.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер