четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Муамер Зукорлић улази у Вучићеву Владу, биће бити задужен за сарадњу са Емиратима
Хроника

Политика: Муамер Зукорлић улази у Вучићеву Владу, биће бити задужен за сарадњу са Емиратима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. мај 2016.

Иако нови-стари председник владе Александар Вучић пише експозе и вага кога ће све узети за сараднике, информације које стижу са „бочних” страна бацају нешто светла на будући кабинет – бар када је реч о неким новим коалиционим партнерима. Муамер Зукорлић, носилац листе Бошњачке демократске заједнице Санџака, отворено је саопштио да су постигли договор о поновном успостављању канцеларије за развој недовољно развијених подручја, коју би водили његови људи.

 

Он сам, како је навео у једној изјави, радије би остао у Скупштини Србије. А према незваничним изворима, бивши муфтија би могао да буде и део тима који ће се бавити унапређивањем сарадње с Уједињеним Арапским Емиратима.

Договор који су постигли бивши муфтија и премијер Вучић, према овим информацијама, доста личи на онај који су у периоду 2008–2012. имали Сулејман Угљанин (СДА) и Борис Тадић. Новоформирану канцеларију за развој недовољно развијених подручја водио је тада Угљанин, а имао је и државне секретаре у министарствима пољопривреде и просвете. Сада се говори да Зукорлић очекује позиције државних секретара у министарствима инфраструктуре и просвете.

Како сазнајемо, нови коалициони партнери потписаће протокол о сарадњи СНС и БДЗС, који ће подразумевати стабилне односе и ново поглавље у односима Бошњака и Срба. Уз економски развој Санџака, то ће Санџак претворити у пример мултиетничке стабилности, каже извор близак Зукорлићу. Преговара се и да Зукорлић или други народни посланик БДЗС-а Јахја Фехратовић добије место председавајућег једног скупштинског одбора. Договор ће подразумевати коалицију СНС-а и БДЗС-а у санџачким општинама. На тај начин ће, предвиђају у БДЗС-у, уместо потенцијалног запаљивог региона, Санџак постати место мира и пример сарадње национално и верски мешовитог подручја.

Само, нешто ће се можда питати и други представници бошњачког народа. Подсећања ради, БДЗС има два народна посланика, као и Угљанинов СДА, а у оквиру квоте Љајићеве Социјалдемократске партије Србије на листи СНС-а, у Народну скупштину ушла је и Санџачка демократска партија (СДП), чији је Љајић оснивач. Он је, иначе, већ изјавио да не може да утиче на Зукорлићеве договоре о учешћу у владајућој коалицији.

Члан Главног одбора Вучићеве Српске напредне странке, који је желео да остане анониман, сматра да је договор са Зукорлићем у интересу Србије. Бивши муфтија, како истиче, има велики углед у Санџаку, а очекује се његова помоћ и у склапању послова са инвеститорима из арапских земаља.

„Осим тога, то је нова политичка снага и свака нова енергија ће нам бити потребна у новој влади”, додаје наш саговорник, а на питање како ће се Зукорлић слагати са Љајићем, с обзиром на њихове познате размирице, каже да „ту не би требало да буде већих проблема”. Тим пре што је Љајић, додаје са осмехом, најавио да ће се кандидовати за председника Србије и има жељу да буде председник свих грађана.

„У интересу развоја Србије они ће морати да сарађују. Уосталом, Зукорлић вероватно неће бити министар, али без обзира на то – ако су могли да сарађују Угљанин и Љајић, зашто не би могли Љајић и муфтија”, истиче овај функционер СНС-а.

Стање на политичком терену је, опет, такво да шта год Зукорлић буде уговорио за републички ниво, та „комбинација” неће моћи да се по вертикали „спушта” и спроводи у санџачким општинама где углавном живе Бошњаци. БДЗС ће, по свему судећи, бити опозиција локалној власти у већини општина југозападне Србије.

У Новом Пазару већ је формирана скупштинска већина, у којој окосницу чини СДП са 18 одборника, у коалицији са српским странкама окупљеним око СНС-а (пет одборника) и Санџачком народном партијом Мирсада Ђерлека (три одборника). У опозицији су БДЗС са десет и СДА са 11 одборника. Ђерлек је већ изабран за председника Скупштине града, а на наредној седници требало би да се изабере градоначелник (кандидат је Нихад Бишевац из СДП-а) и чланови Градског већа.

У СДП-у не верују да би накнадно скупштинској већини могао да се прикључи Зукорлићев БДЗС, нити, кажу, има икаквих сигнала који би на то упућивали, а најновије „игре” Вучића са Зукорлићем тумаче као покушај учитеља да немирног ђака стави у прву клупу, да би му био на оку.

У Тутину је изборна прича завршена. Шемсудин Кучевић (СДА) пети пут је изабран за председника општине, а његова странка има стабилну већину  (22 од 37 одборничких места), док опозициони СДП и БДЗС имају девет, односно шест одборника.

Угљанинов СДА је у Сјеници постигао договор са СПС-ом о формирању коалиције каква је била и пре избора. У овој општини у опозицији би били БДЗС, СДП и СНС.

Према изјавама локалних челника, нову скупштинску већину у Пријепољу вољни су да праве СНС, БДЗС и Демократска партија Санџака (ДПС). Међутим, СДП се позива на договор Вучић–Љајић, па се о свему чекају одобрења централа ових странака.

И док Зукорлић, коме ће изгледа етикета „бивши муфтија” још неко време бити приписивана, може мирно да чека конституисање скупштине и избор владе, социјалисти још не знају на чему су. Медијски написи су различити, у зависности од тога да ли су њихови извори из СПС-а склонији наставку сарадње са напредњацима, или су за прелазак у опозицију. Један од ових из прве групе каже да шта год „опозициона“ струја говорила, емоције не утичу на креирање политике на највишем нивоу. Стога, како каже, још се све „крчка”. И, додаје, ако Вучићу буде потребан озбиљан партнер за наставак посла који је започео, неће моћи да заобиђе СПС.

Наш извор из СНС-а напомиње да су сви наводни договори са социјалистима обично спиновање, вероватно као производ чињенице да у СПС-у тренутно постоје две струје, те да никаквих разговора још није било. Приче о томе да ће Ивица Дачић бити министар одбране – бесмислене су. Још су бесмисленије оне да се Руси буне што је Вучић наводно одлучио да постави Александра Антића у „Србијагас”.

„Све су то медијска нагађања која немају никакве везе са реалношћу, јер нико чак ни од функционера СНС-а није обавештен да ли ће бити у влади”, наводи наш саговорник.

(Политика)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер