петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Мохамед Дахлан добио српско држављанство јер је повезао Србију са Емиратима
Хроника

Политика: Мохамед Дахлан добио српско држављанство јер је повезао Србију са Емиратима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. фебруар 2015.

Мохамед Дахлан, лични саветник престолонаследника Абу Дабија, добио je српско држављанство, потврдио је министар спољних послова Ивица Дачић прошлонедељно писање Балканске мреже за истраживачко новинарство (БИРН). Дачић је уједно потврдио и оно што је пре пет месеци писала „Политика”: да је управо Дахлан кључна особа која је повезала Србију са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ).

– Имајући у виду да је Дахлан био ангажован на успостављању добрих односа између УАЕ и Србије, не верујем да то може било какав лош сигнал да пошаље било коме – казао је Дачић.

Ко је заправо Мохамед Дахлан, човек са српским и црногорским пасошем у џепу и орденом српске заставе другог степена и како је овдашња јавност почела да се распитује о њему? Повод да „Политика” истражи ко је Палестинац кога је у пролеће 2013. године одликовао председник Томислав Николић био је негативно интониран текст који је о њему летос објавио „Middle East Eye”, Хамасу близак портал на енглеском језику који објављује вести у вези са с Блиским истоком.

Готово комплетна Дахланова биографија налази се у депешама „Викиликса”. Да је био врло радо виђен гост америчких дипломата сведочи чињеница да је његово име споменуто у више од 50 депеша. Овако изгледа његов животни пут, који је „Политика” реконструисала са страница Викиликса:

Рођен је 1961. године у избегличкој породици из Хамаме. Рано је почео да се бави политиком, пре него што је навршио 20 година постао је један од утемељивача Ел Фатаха у Гази, а до 25. године хапшен је чак 11 пута. Као учесник интифаде, 1988. је прогнан у Тунис да би по повратку дошао на чело палестинских снага безбедности и на положај саветника за националну безбедност Јасера Арафата, са којим се разишао 2002. године. Био је и палестински министар одбране и министар цивилних послова, а познат је и по томе што је организовао највећи митинг присталица Фатаха 2007. године, да би касније био представник у преговорима који су резултирали споразумом са Хамасом, где су се обе стране договориле да зауставе војне сукобе и формирају владу националног јединства. У марту 2007. Махмуд Абас именовао га је за вођу Савета за националну безбедност како би надгледао све снаге безбедности на палестинској територији.

Међутим, уз америчку помоћ, Дахлан је организовао паравојне јединице од неколико хиљада бораца и лобирао у Израелу да Фатахове снаге добију велику количину оружја и муниције за борбу против Хамаса. Влада Хамаса предухитрила је овај потез извршивши контраудар. То је резултирало Дахлановом оставком на положај саветника за националну безбедност. Током борби које су уследиле Хамас је срушио његову породичну кућу, а његове снаге су прогнане из Газе.

Београдски таблоиди називају Дахлана „главним ривалом палестинског председника Махмуда Абаса”, али се чини да је то у најмању руку преувеличавање. Његов кредибилитет у Палестини нарушиле су оптужбе да је израелски и амерички човек и да је чак играо улогу у тровању Јасера Арафата.

Према речима Бошка Јакшића, коментатора „Политике”, он јесте једна од утицајних фигура у поприлично подељеном палестинском свету, али свакако није главни ривал Махмуда Абаса.

– Питање је какав утицај његово држављанство може да има на наше односе с Палестином и да ли може да их угрози – каже Јакшић и додаје му је пренатегнута формулација о Дахлановом великом финансијском утицају на УАЕ.

Портпарол палестинског председника Махмуда Абаса већ је најавио за БИРН да палестинске власти намеравају да пошаљу протесно писмо српској влади у коме ће тражити да се преиспита одлука о додели држављанству Дахлану.

БИРН тврди да је Дахлан изнајмио луксузну вилу на Дедињу у којој је некада живео бивши председник Борис Тадић и да су чланови његове породице још 2006. основали фирму „Алфурсан” у Србији. Компанија се бави грађевинским пословима, а судећи према подацима из финансијског извештаја, у 2013. години забележили су нето губитак од 3,5 милиона динара. Компанија нема ниједног запосленог, али је Дахлан врло активан у Црној Гори, чији је држављанин постао 2012. године. Увидом у Централни регистар привредних субјеката, види се да је оснивач најмање два предузећа у Црној Гори. „Левант интернешенел инкорпорејшен” као друштво са ограниченом одговорношћу за консалтинг и менаџмент послове регистровано је у августу 2009. године. На истој адреси у пословном делу Подгорице у Улици Џорџа Вашингтона регистрована је фирма „Манарах холдинг” као друштво са ограниченом одговорношћу за послове са некретнинама, где је Дахлан један од оснивача. О пословању ових компанија нема јавно доступних података, а у Централном регистру привредних субјеката Црне Горе не постоји ниједан финансијски извештај за свих пет година пословања.

Како је заправо Дахлан уточиште нашао у овом делу региона, открива једна депеша на „Викиликсу”. Оставку на месту вође Савета за националну безбедност Дахлан је послао из Црне Горе и то из Института за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „Др Симо Милошевић”.

Званично, од тада датирају његове пословне везе са Црном Гором.  Премијер Вучић је у једном јавном обраћању захвалио Милу Ђукановићу „на лепим речима о Србији у Уједињеним Арапским Емиратима”, директно га означивши као једног од главних посредника у обновљеној сарадњи. БИРН је, иначе, објавио фотографију из Вучићеве куће на којој заједно пију вино српски премијер, Мохамед Дахлан и Мило Ђукановић.

А. Телесковић

(Политика)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер