четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Митрополија у Црној Гори власник више од 11 милиона квадрата
Хроника

Политика: Митрополија у Црној Гори власник више од 11 милиона квадрата

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јануар 2020.

 Подгорица – Митрополија црногорско-приморска неће се бавити „правним враџбинама” црногорске власти у локалним канцеларијама Управе за некретнине већ наставља да са свештенством, монаштвом и десетинама хиљада верника, на уличним протестима од Херцег Новог до Пљеваља, тражи заштиту своје имовине. Из Управе за некретнине, међутим, јуче нам је речено да они раде оно што им је поверено контроверзним Законом о слободи вероисповести – у току су, како кажу, припреме за почетак „имплементације закона којим се налаже да затражимо проверу власништва имовине Митрополије црногорско-приморске”

Према подацима Управе за некретнине из 2008. године, мада они још увек нису потпуни ни јавно саопштени, Српска православна црква, то јест митрополија (МЦП), власник је 11.184.984 квадрата земљишта и 523 објекта. У последњих 11 година, изграђене су још неке цркве које нису евидентиране, па се верује да цркава, храмова, конака и других помоћних објеката ова верска заједница у Црној Гори има близу 600.

Имовина МЦП, односно СПЦ, уписана је у 109 листова непокретности. Према тим евиденцијама, позната православна светиња манастир Острог има своју имовину. На МЦП је уписана имовина у Подгорици, Бијелом Пољу, Врањини, Рогамима, Биочу, Грбавцима, Цијевни, Гостиљу, Скадарском језеру... На Епархију милешевску уписани су Црква Свете Петке, Манастир Светог Николаја, храмови Светог Прокопија и Светог Василија Острошког, као и друго, док је на Епархију будимљанско-никшићку уписан манастир Ђурђеви ступови. Неке некретнине воде се и на Београдску патријаршију – помоћне зграде од око 54 квадрата и двориште од 414 квадрата у Бару.

Прве податке о имовини МЦП објавио је 2008. године тадашњи директор права за некретнине Мићо Орландић, који је покушао да поједине црквене објекте препише на државу. Орландић је тада био први сарадник лидера Социјалдемократске партије Ранка Кривокапића, који је био најистрајнији у захтеву да се имовина одузме СПЦ. Кривокапић је и један од главних аутора текста Закона о слободи вероисповести. Иако је сада у опозицији са својим партијским колегама, Кривокапић и они су подржали бившег коалиционог партнера, владајућу Демократску партију социјалиста, у изгласавању спорног закона.

Митрополија је најавила иницијативу за оцену уставности тог закона, али она још није поднета. Из МПЦ су јуче одбацили повезаност с иницијативом коју су по истом основу Уставном суду Црне Горе упутила двојица београдских адвоката. Из МЦП је поново поручено да литије грађана на улицама црногорских градова четвртком и недељом неће престати све док власт не повуче спорни закон о вероисповести.

Ефендија Хоџић: Немојте да вас преваре

Након молебана и молитвене шетње, у Херцег Новом верујућем народу се поруком „Мир Божији, Христос се роди!” прексиноћ обратио херцегновски ефендија Хусеин Хоџић, председник Исламске заједнице Црне Горе за Будву и Боку, саветник реиса за међурелигијска и међунационална питања. Наводећи десетак разлога из којих је дошао да подржи, како је рекао, православну браћу, он је поручио:

„Овде не говорим у име Исламске заједнице. Говорим НАТО-у и Европи да нам не могу више продавати идеје дуплих аршина, сегрегацију. Јавно се види да само један светоназор узимају у своју заједницу. Пола Кипра су оставили, пола су узели, а оне које су узели морали су да пристану да Божић буде 25. децембра. То је већ почетак раскола.”

Он је такође поручио православцима:

„Молим Бога да ви останете они који ће свој Божић, највећи празник у хришћанству, славити 7. јануара. Немојте да вас преваре да буде другачије, јер овај закон је игра ка том циљу. Имовина је овде мање битна, чувајте веру. Биће имовине, а биће и компромиса. Бог вас све чувао.”

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер