среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Министарство привреде предложило покретање стечајног поступа за панчевачку "Азотару"
Хроника

Политика: Министарство привреде предложило покретање стечајног поступа за панчевачку "Азотару"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. јул 2018.

 ПАНЧЕВО - Министарство привреде предложило је покретање стечајног поступа за панчевачку "Азотару", а као разлог за то наводи презадуженост, док је радницима понуђен социјални програм за добровољни одлазак из највеће српске фабрике азотних ђубрива, пише "Политика".

Приспећем Предлога за покретање стечајног поступка од стране Министарства привреде први корак је начињен по други пут, а на одговор на питање да ли ће панчевачка "Азотара" отићи у стечај, још ће се чекати, наводи београдски лист.

За "Политику" је у Привредном суду Панчево потврђено да је 4. јула државно Правобранилаштво, Одељење у Зрењанину, као законски заступник предлагача, Републике Србије, односно Министарства привреде, поднело Предлог за покретање стечајног поступка над стечајним дужником "Азотара" д. о. о. Панчево, и то због презадужености субјекта приватизације.

"Предлог је стигао и у току је испитивање његове уредности и дозвољености и уколико то буде утврђено, суд ће заказати рочиште ради испитивања постојања разлога за покретање стечајног поступка", рекао је Ненад Унчевић, портпарол Привредног суда у Панчеву.

Процедура, каже он, налаже да судија појединац испита оправданост предлога, пре свега из финансијских извештаја предузећа, а уколико буде потребе, може да затражи и друге податке о стечајном субјекту.

Са адресе Владе Србије истовремено је приспео и закључак којим субјект приватизације треба да спроведе социјални програм, о којем, по незваничним наводима из врха фабрике, за сада не знају ништа, али ће више информација имати по разговору у министарству.

На исту адресу ићи ће и представници Самосталног синдиката "Азотаре", чији председник Градиша Живановић за "Политику" тврди да на столу има закључак у којем стоје три понуде, али да у фабрици још није почело изјашњавање запослених јер им предстоји разговор у Министарству привреде.

Према подацима Агенције за привредне регистре, у "Азотари" је у овом тренутку стално радно ангажовано 875 радника.

У минулим година држава је била у потрази за стратешким партнерима ове фабрике, а до Предлога за покретање стечаја у овој компанији био је актуелан позив Министарства привреде инвеститорима за достављање писма заинтересованости.

Иначе, реч је о једној од највећих фабрика азотних ђубрива и азотних једињења у региону и једини произвођач амонијака, карбамида (урее) и амонијум-нитрата у Србији, а њоме газдује држава, односно Јавно предузеће "Србијагас".

Пре две године, ЈП "Србијагас" је трансформисало фабричку луку у предузеће "Специјална лука" са 60 запослених и постало његов стопостотни власник, најављујући амбициозне развојне планове читавог подручја, подсећа београдски дневник.

(Танјуг-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер