четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Минимална плата у Србији 174 евра, Бугарској 184 евра, Луксембургу 1.923 евра....
Хроника

Политика: Минимална плата у Србији 174 евра, Бугарској 184 евра, Луксембургу 1.923 евра....

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. фебруар 2015.

Најнижу минималну плату у Европској унији има Бугарска, у износу од 184 евра. Према објављеним подацима Еуростата, највиша минимална плата у ЕУ износи 1.923 евра, а добијају је радници у Луксембургу, што је готово 11 пута више од бугарске минималне плате. У Србији је од априла 2012. до краја 2014. године минимална зарада без пореза и доприноса износила 115 динара по радном сату. По владиној одлуци, нето минимална цена рада за период јануар–децембар 2015. године је 121 динар по радном сату.

Нето износ минималне зараде у Србији исплаћене у јануару био је 21.296 динара за 176 радних сати, а за фебруар 19.360 динара за 160 радних сати, без обзира за који претходни месец се исплаћује.

За минималну зараду у Србији исплаћену у јануару могло је да се купи око 174 евра.

У Србији минимална цена радног сата сада се креће око једног евра, у Луксембургу 11 евра, Француској 8,28 а у Немачкој 7,72.

Сада важећа минимална цена рада у Србији донета је на основу иновираног члана 112. Закона о раду, који прописује да се при утврђивању минималне цене рада полази нарочито од егзистенцијалних и социјалних потреба запосленог и његове породице изражених кроз вредност минималне потрошачке корпе, кретања стопе запослености на тржишту рада, стопе раста бруто домаћег производа, кретања потрошачких цена, продуктивности и просечне зараде у Републици.

Минимална зарада се увећава за минули рад, топли оброк, а евентуално и регрес.

Иако се разлике у минималним платама чине прилично велике, када се посматрају према паритету куповне моћи, односно када се узму у обзир разлике у ценама, упућени тврде да је однос између најмање и највеће минималне плате у Европи 1:4.

Минимална плата у САД у јануару 2015. била је 1.035 евра.

Ал. М.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер